Demonstrací žlutých vest se ve Francii dnes zúčastnilo 40.000 lidí

foto Policisté stojí nad zraněnou demonstrantkou, která upadla při protestu v Nice.

Paříž - Demonstrací takzvaných žlutých vest proti politice prezidenta Emmanuela Macrona se dnes po celé Francii zúčastnilo kolem 40.500 osob, z toho 5000 v Paříži. Bilanci v pořadí už 19. sobotních protivládních protestů oznámil podle agentury AFP ministr vnitra Christophe Castaner. Zdůraznil zároveň, že se tentokrát podařilo udržet pořádek a vyhnout výstřelkům. Agentura AFP konstatovala, že protesty byly provázeny razantním posílením policejních složek a incidenty, nicméně nesrovnatelnými se scénami násilných střetů z předcházející soboty. Sporadické potyčky demonstrantů a bezpečnostních sil se dnes odehrály například v Montpellier, La Rochelle nebo v Nice.

Předcházející sobotu činila účast na 18. protestech podle téhož zdroje 32.000 lidí po celé zemi, z toho 10.000 v Paříži.

Právě kvůli násilnostem z minulého víkendu se k policistům v Paříži připojilo sedm tisícovek vojáků z protiteroristické operace Sentinellle. Demonstranti dnes měli zakázaný bulvár Champs-Elyséés poté, co tamní obchody minulý týden vyrabovali výtržníci. Dnešní demonstrace v Paříži proběhla vcelku klidně, pařížská policie ohlásila jako bilanci bezpečnostních opatření zatčení 51 lidí.

Při potyčkách demonstrantů s pořádkovými silami v Nice bylo zatčeno 75 lidí. Zprvu se tam několik desítek protestujících sešlo na Garibaldiho náměstí, přestože jim úřady toto místo zakázaly pod hrozbou pokuty až 135 eur (asi 3500 Kč). Situace v Nice byla podle zpravodaje agentury AFP zmatená: několik desítek příslušníků pořádkových sil se několikrát snažilo demonstranty rozprášit, přičemž při jednom policejním výpadu upadla starší žena a zranila se. Hasiči ji evakuovali do bezpečí. Část demonstrantů usedla, zpívala hymnu a vykřikovala "Svobodu!".

Odpoledne vzplály potyčky znovu, když se několik stovek demonstrantů pokusilo proniknout od nádraží bezpečnostním perimetrem do centra města, kde jsou shromáždění zakázána. Pořádkové síly odpalovaly v hojném počtu granáty se slzným plynem.

"Budeme postupovat nemilosrdně proti výtržníkům. To, co chtějí, není dialog, požadují jedině násilí," prohlásila ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová před policisty, četníky a příslušníky pořádkových sil CRS v Carcassonne, uvedl list Le Parisien na svém webu.

Ve velké části Nice a okolních obcích má až do pondělního poledne platit zákaz demonstrací kvůli nedělní schůzce francouzského a čínského prezidenta.

Lidé oblečení do žlutých vest protestují ve Francii proti vládě a prezidentovi každou sobotu od 17. listopadu loňského roku. Původně byl jejich hněv namířen proti plánovanému zdražení pohonných hmot, postupně se ale cíle hnutí měnily. Nyní kritizují žluté vesty mnoho různých aspektů reformní politiky současného kabinetu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 28. února 2020

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď