Do nepokojů v USA podle vlády zasahují zahraniční síly

foto Demonstrantka a policista během protestu spojeným s úmrtím George Floyda, ktwrý se 3. června 2020 konal v americkém New Orleans.

Washington - Do nepokojů ve Spojených státech, které vyvolala smrt černocha George Floyda, zasahují zahraniční aktéři snažící se ovlivnit všechny znesvářené strany. Dnes to na tiskové konferenci podle agentury Reuters prohlásil americký ministr spravedlnosti William Barr, který z titulu své funkce zastává i post generálního prokurátora USA. Řekl rovněž, že federální bezpečnostní sbory se zaměřily na vypátrání podněcovatelů násilných akcí. Dodal, že protesty spojené s pietou za Floyda se ve svůj prospěch snaží ukrást radikální skupiny včetně krajně levicového hnutí Antifa. Toto hnutí za strůjce násilností považuje americký prezident Donald Trump.

"Jsme svědky toho, jak se zahraniční aktéři na všech stranách snaží rozdmýchat násilí," řekl Barr o protestech.

Podle Barra je nepopiratelné, že mnozí Afroameričané ztratili důvěru v justiční systém Spojených států. "To se musí změnit," řekl. Zároveň zdůraznil, že násilí cestou ke změně není.

"Zatímco mnozí mírumilovně vyjadřují svůj hněv a žal, jiní se zmocnili protestů cestou násilí," řekl ministr spravedlnosti. "Takové nesmyslné anarchistické činy nejsou uplatněním práv podle prvního dodatku (americké ústavy)," řekl. První dodatek americké ústavy zaručuje svobodu projevu a shromažďování.

Násilnosti doprovází podle Barra také zločiny, jejichž cílem je vystrašit spoluobčany a zastrašit společnost. Přislíbil, že federální úřady strůjce podobných akcí dopadnou, a poznamenal, že kvůli násilí a rabování federální bezpečnostní složky dosud zadržely 51 lidí.

Ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray zdůraznil, že úřady se nijak nesnaží bránit poklidným protestům v konání, násilné demonstrace jsou ale nepřijatelné a musí skončit. Podobně jako Barr prohlásil Wray, že radikální anarchistická uskupení, jako je Antifa, protesty zneužívají k násilnostem a prosazování svých extremistických postojů.

K Floydově případu Wray řekl, že FBI zahájil vyšetřování toho, zda čtveřice nyní již bývalých minneapoliských policistů při zatýkání neporušila jeho federální práva. "S vyšetřováním postupujeme rychle," uvedl. Pokud by vyšetřovatelé zjistili porušení federálních zákonů, hrozila by zasahujícím policistům federální obvinění, nyní čelí trestnímu řízení na úrovni státu Minnesota.

Demonstrace v USA se zklidňují, Trump se nechystá povolat armádu

Ačkoliv ve Spojených státech nadále pokračují velké demonstrace spojené s úmrtím černocha George Floyda po zákroku bělošského policisty, jejich průběh byl ve středu a v noci na dnešek výrazně klidnější než v posledních dnech. Prezident Donald Trump navzdory svým předchozím tvrzením prohlásil, že nebude nutné vyslat do ulic měst vojáky. Bývalý ministr obrany z Trumpovy administrativy James Mattis kritizoval šéfa Bílého domu, že svými výroky rozděluje zemi. Pokojným protestujícím vyjádřil podporu exprezident Barack Obama.

Policie zasahovala proti protestům zejména v New Yorku či v New Orleansu, na řadě míst se však demonstrace obešly bez potyček. Úřady v Los Angeles, Seattlu, Detroitu či San Franciscu tak zvažují nebo již ohlásily zrušení nočního zákazu vycházení.

Podle propočtu agentury AP americká policie zadržela od začátku nepokojů přes 10.000 lidí. Ve vazbě jsou nyní i všichni čtyři policisté, kteří zasahovali při Floydově zatčení. Řada demonstrantů uvítala zprávy o obvinění trojice policistů, kteří do středy nečelili stíhání. Podle mnohých je to však stále málo a protesty tak zřejmě budou na řadě míst pokračovat.

Prezident Trump řekl, že zřejmě nebude třeba do ulic měst poslat vojáky, aby pomohli uklidnit situaci. Trump se dříve prohlásil za prezidenta zákona a pořádku, část protestujících označil za zločince a krajně levicové anarchisty a hrozil některým guvernérům a starostům, že k nim vyšle armádu, pokud nepovolají do ulic národní gardu.

Za tyto výhrůžky si prezident vysloužil nečekanou kritiku od bývalého šéfa Pentagonu ze své vlády Jamese Mattise. Exministr obrany rovněž Trumpovi vyčetl, že se snaží Američany rozdělit. "Donald Trump je za dobu, co jsem na světě, prvním prezidentem, který se nesnaží Američany sjednocovat - který ani nepředstírá, že se o to snaží," napsal Mattis, podle něhož jsou duší protestů desetitisíce poctivých lidí a není nutné se znepokojovat malými skupinkami agresorů.

Podobně se vyjádřil i Trumpův předchůdce Barack Obama. Podle prvního černošského prezidenta USA jsou události z posledních dnů "skvělou příležitostí, aby lidé procitli a uvědomili si skryté trendy" v americké společnosti. Připomněl, že Spojené státy jsou založené na protestním hnutí - americké revoluci - a poděkoval všem lidem, kteří jsou ochotni se pokojným způsobem zasadit za nápravu nespravedlností.

Z výsledků Floydovy pitvy vyplynulo, že muž měl v době smrti koronavirus. Neprojevovaly se však u něj příznaky covidu-19. Zjištění je připomínkou současné pandemie, se kterou se Spojené státy jako nejhůře zasažená země na světě ještě zcela nevypořádaly. Události posledních dní ji však odsunuly do pozadí zájmu veřejnosti. Řada odborníků i vládních činitelů se nyní obává, že by masové protesty mohly způsobit nový rozmach nákazy.

V Minneapolis, kde Floyd 25. května zemřel, se dnes koná první ze vzpomínkových akcí, které se má zúčastnit několik stovek lidí. Podobné události jsou v plánu ještě dvě, zřejmě největší z nich bude v pondělí ve Floydově rodném Houstonu, kde tento týden přišlo na demonstraci asi 60.000 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 24. listopadu 2020

Očekáváme v 11:00 3°C

Celá předpověď