Demokratická většina ve Sněmovně podle Petříčka vyváží Trumpa

foto Ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Praha - Většina, kterou získali během úterních voleb ve Spojených státech demokraté ve Sněmovně reprezentantů, může podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) vyvážit kroky současné americké administrativy a zmírnit některé dopady politiky prezidenta Donalda Trumpa. Petříček komentoval výsledky voleb před novináři během zasedání vlády. Podle šéfa opoziční ODS Petra Fialy jsou volby nepochybně úspěchem republikánů, kteří udrželi většinu v Senátu.

"Pro mne jako sociálního demokrata je velmi potěšující, že demokraté budou mít většinu ve Sněmovně, což by nám mělo umožnit zmírnit některé dopady Trumpovy politiky, například v oblasti mezinárodního obchodu a posílit také transatlantické vztahy," uvedl ministr. Věří, že demokratická většina ve Sněmovně povede k vyvážení pozice americké administrativy například v tlaku na některé mezinárodní instituce. "Což Česká republika samozřejmě vítá," uzavřel s gratulací oběma stranám.

"Navzdory kontroverzím kolem Donalda Trumpa a snaze demokratů udělat z voleb hlavně hlasování o prezidentovi dokázali republikáni vyhrát v Senátu a v řadě států," uvedl Fiala na twitteru. S ohledem na silné prosazování konzervativní agendy je podle Fialy výsledek republikánů pozoruhodný a slibný.

Demokratická strana už získala podle propočtu agentury AP a televize CNN ve Sněmovně reprezentantů většinu křesel. V 435členném sboru jich obsadí nejméně 218. Republikáni obhájili většinu v Senátu. Ztráta většiny ve Sněmovně reprezentantů představuje pro prezidenta Trumpa pro zbývající dva roky ve funkci komplikaci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď