Trump je podle opozičních demokratů hrozbou pro demokracii

foto Americký prezident Donald Trump.

Washington - Žalobci z řad opozičních demokratů zakončili třídenní předkládání argumentů v ústavní žalobě proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi varováním, že Trump představuje hrozbu pro demokracii a že znovu zneužije svou moc, pokud nebude z úřadu odstraněn. Informovala o tom agentura Reuters.

Šéf Bílého domu je obviněn ze zneužití úřadu a z obstrukcí vůči Kongresu, čehož se měl dopustit pokusem zjednat si podporu Ukrajiny v kampani před listopadovými prezidentskými volbami. Trump však jakékoliv pochybení odmítá.

Od dnešních 16:00 SEČ dostane slovo Trumpova obhajoba, jejímž protiargumentům by měli senátoři naslouchat do úterý. List The New York Times s odvoláním na vedení republikánského senátního klubu napsal, že tato procedura by mohla skončit o den dřív, tedy už v pondělí. V neděli Senát nezasedá.

Republikáni dávají okázale najevo, že impeachment je zbytečný a pro demokraty dávno ztracený. Ve stočlenném Senátu mají 53 mandátů, zatímco demokraté 47. Pro sesazení prezidenta přitom musí hlasovat dvoutřetinová většina horní komory. Blok republikánů je zatím v podpoře Trumpa jednotný a nejeví známky sebemenších ústupků.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 13:00 9°C

Celá předpověď