Delší vánoční volno chtějí některé školy i hejtmani, další jsou ale proti

foto Dívka u skříněk na chodbě základní školy - ilustrační foto.

Praha - Ředitelé některých škol prodlouží kvůli epidemii koronaviru vánoční prázdniny, i když to ministerstvo školství navzdory několika výzvám neplánuje. Využijí k tomu ředitelské volno. Mnozí ředitelé už ale nemají dny k vyhlášení volna k dispozici, protože k utlumení nákazy prodloužili už podzimní prázdniny. Další přidávat volné dny k vánočním prázdninám nechtějí s ohledem na rodiče menších dětí, kteří by museli řešit jejich hlídání. Rozdílné postoje mají i hejtmani.

Na neprodlužování vánočních prázdnin se už dříve dohodli končící ministr Robert Plaga (za ANO) a jeho pravděpodobný nástupce Petr Gazdík (STAN). V pondělí ale liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) opět navrhl, aby děti šly do školy naposledy v pátek 17. prosince. Ke zmírnění epidemie by prodloužení prázdnin mohlo přispět podle moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka (ANO) nebo olomouckého hejtmana Josefa Suchánka (Piráti a STAN).

Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) naopak nepovažuje prodloužení vánočních prázdnin za vhodný krok. "Pokud děti nebudou chodit do školy, půjdou ty menší s největší pravděpodobností k babičkám a dědečkům, a pak bych se obával následné větší zátěže onemocnění u seniorů. Větší děti, které už mohou být samy doma, se budou scházet u toho z nich, kdo zrovna nebude mít rodiče doma, nebo se shlukovat někde jinde," řekl ČTK Červíček.

Středočeský kraj by uvítal, kdyby v této otázce byla shoda expertů. "Považujeme za optimální, aby nad případným prodloužením vánočních prázdnin panovala shoda jak mezi odborníky z oblasti epidemiologie, tak z oblasti školství," uvedl mluvčí hejtmanství David Šíma. Podle ředitelů některých škol na Vysočině má ředitelské volno sloužit k jiným mimořádným událostem, o postupu při pandemii by měly rozhodovat hygienické stanice.

V Ústeckém kraji bude rozhodnutí o prodloužení vánočních prázdnin pouze na ředitelích škol. Žádné doporučení nebude dávat kraj ani města. Situace ohledně nakažených dětí a učitelů se liší škola od školy. Někde už neměli v pondělí žádné záchyty pozitivně testovaných žáků.

V hlavním městě budou mít delší volno například žáci navštěvující většinu základních škol v Praze 8. Osmá městská část zřizuje 15 základních škol, většina z nich bude od pondělí 20. prosince zavřená. Pro žáky prvního stupně budou otevřené družiny, školní jídelny a kuchyně ale v provozu nebudou. Naproti tomu ředitelé v Praze 6 s výjimkou ZŠ Jana Amose Komenského mimořádné ředitelské volno před Vánoci udělovat nebudou.

Ve středních Čechách třeba v Příbrami zatím školy ředitelská volna nevyhlásily, procento nakažených žáků je tam podle místostarostky Zorky Brožíkové (ANO) nízké. V Plzni se dosud rozhodly prodloužit vánoční prázdniny tři z 26 základních škol, které patří městu. Některé základní školy budou rozhodovat o ředitelském volnu na 20. až 22. prosince podle epidemické situace na konkrétní škole. Plzeňský kraj uvedl, že není v jeho kompetenci, aby nařídil školám prodloužení vánočních prázdnin.

Na jižní Moravě budou mít děti volno také 20. až 22. prosince například v šesti školách, jejichž zřizovatelem je městská část Brno-střed, nebo ve školách ve Znojmě. V Pardubickém kraji budou mít delší prázdniny děti v Chrudimi a částečně ve Svitavách, naopak pardubické školy volno dávat nebudou. Největší jihočeská města zatím školám prodloužení zimních prázdnin doporučovat nebudou, rozhodnutí nechají na nich.

V Karlovarském kraji a na Vysočině základní školy prodloužení vánočních prázdnin většinou neplánují. Ve Zlínském kraji žádná škola, kterou hejtmanství zřizuje, zatím ředitelské volno nenahlásila. V Olomouckém kraji někteří ředitelé už předvánoční volno vyhlásili, další to odmítají. Argumentují i tím, že křivka nákaz se už snižuje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď