Deficit zahraničního obchodu USA je nejvyšší za devět let

foto Nákladní loď s kontejnery v Seattlu. Na pozadí věž Space Needle. Ilustrační foto.

Washington - Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v lednu ocitl nejvýše od října 2008. Prohloubil se na 56,6 miliardy dolarů (1,2 bilionu Kč) z prosincových 53,9 miliardy USD, uvedlo dnes americké ministerstvo obchodu. Deficit se zvýšil již pátý měsíc za sebou, což naznačuje, že snahy amerického prezidenta Donalda Trumpa snížit obchodní deficit se zbytkem světa se zatím míjejí účinkem.

Analytici podle agentury Reuters očekávali, že schodek se za leden prohloubí na 55,1 miliardy eur. K růstu deficitu v lednu částečně přispělo zvýšení cen komodit.

Vývoz se v lednu meziměsíčně snížil o 1,3 procenta na 200,9 miliardy USD, zejména kvůli poklesu dodávek civilních letadel a ropy. Vývoz spotřebního zboží ale vystoupil na rekord a vývoz aut, automobilových součástek a motorů byl nejvyšší od července 2014. Dovoz zůstal beze změny na 257,5 miliardy USD, převážně kvůli propadu dovozu mobilních telefonů a civilních letadel. Dovoz ropy se zvýšil o 2,2 miliardy USD, což odráží růst cen ropy.

Politicky citlivý obchodní deficit s Čínou vzrostl o 16,7 procenta na 36 miliard USD a je nejvýše od září 2015. Vývoz do Číny se propadl o 28,1 procenta. Schodek obchodu s Kanadou byl nejvyšší za tři roky.

Trump minulý týden slíbil, že oznámí zavedení cel na dovoz oceli a hliníku, aby tak ochránil domácí producenty. Zpráva ale pobouřila obchodní partnery USA, kteří varovali před odvetnými opatřeními. Analytici zároveň upozorňují, že by toto rozhodnutí mohlo zpomalit ekonomický růst. Zavedení cel také ohrožuje jednání o nové Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA) mezi USA, Kanadou a Mexikem, kterou Trump nařídil znovu projednat s podmínkami příznivějšími pro USA.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 7:00 17°C

Celá předpověď