Debut Pražského jara představil Marka Prášila, vedl PKF - Prague Philharmonia

foto Jihokorejský klavírista I Tong-ha vystoupil s orchestrem PKF - Prague Philharmonia pod taktovkou dirigenta Marka Prášila v programu Debut Pražského jara, 24. května 2022, Rudolfinum, Praha. Na snímku dirigent Marek Prášil.

Praha - Debut Pražského jara dnes v zaplněném Rudolfinu představil pětatřicetiletého dirigenta Marka Prášila. Absolvent brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) vedl orchestr PKF - Prague Philharmonia. Koncert, který neznamená příležitost pro začátečníky, ale debut na festivalu, nabídl díla Clauda Debussyho, Wolfganga Amadea Mozarta, Leoše Janáčka a Györgyho Ligetiho.

Fotogalerie

"Nesmírnou poctou a výzvou zároveň je pro mne možnost debutovat na festivalu Pražské jaro.?O to více, že mne umělecká rada festivalu navrhla jako prvního absolventa JAMU, který tuto krásnou příležitost k dirigentskému debutu dostal," uvedl v programu ostravský rodák a patriot Prášil.

Koncert zahájil Debussyho Dětský koutek v instrumentaci autorova přítele Andrého Capleta. Populární cyklus původně klavírních skladeb francouzský skladatel dedikoval své dceři, které se říkalo Chouchou. I dirigenta Prášila vedlo k zařazení skladby jeho otcovství.

První polovina večera vyvrcholila provedením Mozartova Koncertu pro klavír a orchestr A dur. Dílo vznikalo v sousedství opery Figarova svatba a jeho druhá věta v nezvyklé tónině fis moll patří podle hudebních odborníků k té nejjímavější hudbě, jakou salcburský rodák složil. Sólistou byl vítěz soutěže Pražského jara, korejský pianista I Tong-ha, který si vysloužil dlouhotrvající potlesk.

Druhou polovinu programu Prášil označil za "oslavu přírody a folklorismu v tom nejryzejším slova smyslu". Zazněla méně uváděná Suita op. 3 od Janáčka a večer završila čtyřvětá kompozice Rumunský koncert klasika 20. století Györgyho Ligetiho, který je oslavou skladatelova vztahu k transylvánskému folkloru.

Podle dramaturga Pražského jara Josefa Třeštíka patří Prášil k nejlepším českým dirigentům své generace. Prášil vystudoval hru na klarinet na Ostravské univerzitě a paralelně se svým prvním angažmá v orchestru Národního divadla moravskoslezského začal studia dirigování na konzervatoři. V nich pokračoval pod vedením Tomáše Hanuse na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde je nyní posluchačem doktorského studijního programu. Na základě předchozí úspěšné spolupráce se stal od sezony 2020/21 hlavním hostujícím dirigentem Jihočeské filharmonie v Českých Budějovicích.

Projekt Debutů, ve kterých festival představuje mladé osobnosti dirigentské scény, se poprvé uskutečnil v roce 2014. Jeho účelem je podporovat mladé dirigenty a dát jim šanci uvést se na mezinárodním fóru. "Takto vytvořená šance se jim může stát tím rozhodujícím odrazovým můstkem do další kariéry," uvedl tehdy dirigent Jiří Bělohlávek, který jako předseda Umělecké rady Pražského jara přišel s myšlenkou podporovat mladé talenty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 28. září 2022

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď