Debatu kancléřských kandidátů v SRN vidí média jako duel Lascheta a Scholze

foto Kandidát na německého kancléře koalice Křesťanskodemokratické unie (CDU) a její bavorské sestry Křesťansko-sociální unie (CSU) Armin Laschet.

Berlín - Jako o souboji sociálního demokrata Olafa Scholze (SPD) a konzervativce Armina Lascheta (CDU/CSU) dnes informují německá média o nedělní televizní debatě trojice kancléřských kandidátů. Lídryně Zelených Annalena Baerbocková se totiž podle hodnocení držela uprostřed. Scholze, Lascheta a Baerbockovou, kteří jsou hlavními uchazeči o kancléřský úřad, čeká ještě jedna společná televizní diskuze, a to tuto neděli, tedy týden před parlamentními volbami.

"Alespoň jedno není možné o druhé televizní debatě říct - že to bylo nudné," napsal magazín Der Spiegel o nedělním vystoupení. "Trvalo dlouho, než se kampaň před spolkovými volbami rozjela. Ale nyní, dva týdny před volbami, jsou rozdíly uchazečů o následnictví po Angele Merkelové očividné," dodal magazín s tím, že debata v televizích ARD a ZDF se vyznačovala četnými Laschetovými výpady proti Scholzovi. Podobně to vidí i magazín Focus.

"Žoviální Porýňan Armin Laschet umí tvrdě útočit," napsal Focus, podle kterého i jinak běžně chladnokrevný Scholz dokáže předvést emoce. "Pokud čelí útokům," dodal.

Laschet vyčetl Scholzovi, že jasně neodmítá možnou povolební koalici s postkomunistickou Levicí a že nese odpovědnost za řadu finančních skandálů, mimo jiné za krach finanční společnosti Wirecard. "Kdyby můj ministr financí v mé vládě takto pracoval, měli bychom vážný problém," řekl Laschet hned v úvodní části rozpravy Scholzovi. Tuto větu dnes německá média opakovaně připomínají jako ukázku Laschetovy bojovnosti, se kterou do debaty vstupoval.

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal, že slovem nedělního večera se stala "nepoctivost". Laschet totiž opakovaně označil za nepoctivé to, jak se Scholz staví k řadě témat. Především pak k tomu, že jasně neodmítl koalici s Levicí a že řekl, že rozhodnutí je v rukách voličů. Scholz pouze jako svůj mantinel vytyčil jasnou příslušnost k Severoatlantické alianci, kterou by postkomunistická strana chtěla nejraději rozpustit.

I přes četné střety mezi Laschetem a Scholzem se bavorská televize BR domnívá, že souboj mohl být výrazně ostřejší. "Opravdu bojovný byl Scholz totiž jen v obraně," uvedla stanice.

Baerbocková, která stála uprostřed mezi bojující dvojicí, střety využívala k tomu, aby zdůraznila program ekologické strany, jinak bylo její vystoupení německými médii vnímáno spíše okrajově s jedinou výjimkou. Zelená politička totiž prohlásila, že každý zákaz a každé omezení mohou být podnětem inovací. "To ukazuje riziko v chápání zelené politiky. Nápady (americké technologické základny) Silicon Valley a ani německého automobilového průmyslu nemají původ v zákazech, ale v jejich pravém opaku, tedy ve svobodě," dodala televize BR.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď