Debata o stavu EU 2021: Kde ji sledovat a jak se zapojit?

foto Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

Kam se Evropská unie za poslední rok posunula? Na čem musí pracovat v nadcházejících měsících? Debata u stavu EU s předsedkyní Evropské komise se uskuteční 15. září ve Štrasburku a sledovat ji můžete živě.

Co je to debata o stavu unie?

Debata o stavu unie (či projev o stavu unie) – v eurospíku zvaná SOTEU – se koná každý rok během zářijového plenárního zasedání. Předsedové Evropské komise (EK) předstupují před europoslance, aby jim představili výsledky činnosti komise v předchozím roce a nastínili plány do budoucna. Letos před parlament podruhé předstoupí její předsedkyně Ursula von der Leyenová, zvolená v prosinci 2019.

Pro parlament, jakožto jedinou přímo volenou evropskou instituci, je tato debata příležitostí dohlížet na práci Evropské komise, která v EU představuje moc výkonnou. Poslanci přezkoumají práci EK a zajistí, aby řešila problémy, které jsou zásadní pro evropské občany.

Proč je debata o stavu EU 2021 důležitá?

Priority, které předsedkyně EK Ursula von der Leyenová představila během debaty o stavu Evropské unie v loňském roce, zůstávají prioritami i nadále – EU pokračuje v boji proti pandemii koronaviru a snaží se o sociální a hospodářské oživení. Zůstává však věrná také svým stěžejním programům, jako je Zelená dohoda pro Evropu a digitální strategie.

Jak debatu sledovat?

Debata začne ve středu 15. září v 9:00 a přímý přenos můžete sledovat v českém tlumočení on-line na našich webových stránkách. Jazyk bude možné jednoduše nastavit přímo pod videem.

Naživo (anglicky) můžete SOTEU sledovat i na Facebooku v rámci streamu, který parlament pořádá spolu s Evropskou komisí.

Chcete se do debaty také přímo zapojit? Piště své otázky nebo podněty s hashtagem #SOTEU a sledujte novinky na našem Twitteru, LinkedInu a Instagramu.

Fotografie a videa volně k použití najdete na našem multimediálním centru.

A jestli vás zajímá, co o debatě o stavu unie postují na sociálních sítích sami europoslanci, můžete získat rychlý přehled díky aplikaci EP Newshub.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 8. června 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď