Debata o budoucích vztazích EU a UK: Poslanci EP nepodpoří dohodu za každou cenu

foto Debata v Evropském parlamentu

K urychlené dohodě na plánu obnovy vyzvali Radu EU poslanci Evropského parlamentu v rámci společné diskuse před summitem EU. Vyjádřili se také k jednáním o budoucích vztazích mezi EU a Spojeným královstvím.

Parlament nepodpoří dohodu za každou cenu, varovalo několik poslanců v diskuzi k probíhajícím jednáním o budoucích vztazích Evropské unie a Spojeného království. Někteří zákonodárci také odmítli snahy Spojeného království omezit jednání pouze na vybrané oblasti politiky a nechat ostatní oblasti stranou.

Několik řečníků zdůraznilo, že obě strany se musí držet politického prohlášení podepsaného mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií v loňském roce, které vymezuje jasný rámec pro jejich budoucí vztahy. Zákonodárci rovněž požadovali, aby byly závazky dodržovány v dobré víře, mimo jiné v zájmu občanů Spojeného království v EU a občanů EU ve Spojeném království, jak je stanoveno v právně závazné dohodě o vystoupení Spojeného království z EU. Vyjádřili také naději v novou dynamiku jednání, na která zbývá už jen 204 dní. Poslanci ve čtvrtek přijmou nelegislativní usnesení hodnotící dosavadní stav vyjednávání a následně ho představí na tiskové konferenci, která by měla začít v 15 hodin.

Dlouhodobý rozpočet EU a plán obnovy po pandemii covid-19

V souvislosti s příštím dlouhodobým rozpočtem EU a balíčkem obnovy po pandemii covid-19 poslanci vyzvali lídry členských států, aby se urychleně dohodli na společném postoji. Čas je podle zákonodárců neúprosný a ekonomika se musí urychleně postavit zpět na nohy. Ozdravný balíček může nastartovat proces obnovy, ale pro jeho úspěšné dokončení je třeba přijmout ambiciózní dlouhodobý rozpočet, uvedlo několik řečníků.

Mnoho poslanců v rozpravě zdůraznilo, že návrh komise představuje absolutní minimum. V této souvislosti vyzvali také k posílení role Parlamentu při navrhování a implementování balíčku a připomněli, že krize nemůže být důvodem pro oslabení demokracie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 24. září 2020

Očekáváme v 11:00 22°C

Celá předpověď