Dbalý se dovolal v kauze zmanipulování zakázek na digitalizaci chorobopisů

foto Exředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý (na archivním snímku).

Praha - Bývalý šéf pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý se dovolal v kauze zmanipulování zakázek na digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože. Dovolání podalo i pět jeho spoluobžalovaných. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig. Případem se tak bude zabývat ještě Nejvyšší soud. Justice uložila Dbalému za korupci celkem deset let vězení a trest propadnutí majetku.

Vedle Dbalého se na Nejvyšší soud obrátil jeho někdejší náměstek, primář chirurgie Michal Toběrný, dále Petr Kutil z dceřiné společnosti nemocnice Holte Medical a bývalý ředitel odboru ministerstva zdravotnictví Pavel Kocourek. Dovolání podali také Jozef Kalavský a Josef Veselý.

Toběrnému a Kutilovi soudy uložily šestileté vězení, Kocourkovi o rok méně, Veselému čtyři a Kalavskému 3,5 roku odnětí svobody. Muži dostali také peněžité tresty, nejpřísnější - pětimilionový - musí zaplatit Toběrný.

Dbalý si zatím vyslechl dva pravomocné rozsudky, podle nichž bral za zmanipulování nemocničních tendrů milionové úplatky. Při nákupu gama nože a zakázce na chorobopisy to podle soudů bylo celkem 27,8 milionu korun. Společně s dalšími odsouzenými se má podílet na náhradě škody nemocnici v celkové výši 112 milionů Kč. Do vězení nastoupil loni v červnu.

Lékař se již dříve dovolal proti prvnímu z rozsudků, jenž se týká ovlivnění jiných tří okruhů nemocničních zakázek. Nejvyšší soud začal verdikt přezkoumávat loni v září.

Významným důkazem proti Dbalému byly jeho poznámky, které zajistila policie při domovní prohlídce a které obžaloba označila za podrobný deníkový záznam skutečných událostí. Lékař v nich psal mimo jiné o úplatcích, které dostával. S balíčky peněz se navíc fotografoval. Obhájci se deník snažili znevěrohodnit jako fiktivní zápisky.

Lékař čelí ještě dalšímu stíhání, které souvisí například s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie. V českém právním řádu se tresty nesčítají, za přijímání úplatků lze celkově uložit maximálně 12 let vězení. Trestní zákoník však u obdobných případů za určitých podmínek umožňuje zvýšit horní hranici trestní sazby o třetinu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď