Davidová uzavřela MS 13. místem v závodě s hromadným startem

foto Česká biatlonistka Markéta Davidová (vpravo) a Tiril Eckhoffová (vlevo) z Norska na MS v závodu s hromadným startem.

Pokljuka (Slovinsko) - Biatlonistka Markéta Davidová uzavřela své vystoupení na mistrovství světa 13. místem v závodě s hromadným startem. Světová šampionka z vytrvalostního závodu minula dva terče, ztrácela i na trati a zaostala téměř o minutu a tři čtvrtě za vítěznou Lisou Theresou Hauserovou. Rakušanka jako jediná střílela čistě a zvítězila o 21,7 sekundy před Ingrid Landmark Tandrevoldovou z Norska.

Davidová jako světová šampionka měla startovní číslo dva a vyrážela z první řady, ale hned po startu se začala propadat. Na první střelbu přijela až na chvostu pole. "Dvakrát jsem v prvním kole měla s někým kolizi a klekla jsem si na kolena. Bohužel jsem to tam nějak úplně nevymyslela. Jela jsem uprostřed, kde se moc nedalo jet a nešlo se vyhnout, nikdo mě nepustil," popsala Davidová České televizi.

Úvodní nulou, což byla na MS její sedmá čistá položka za sebou, se posunula na desátou příčku. Čelo měla na dohled, ale několikasekundové manko smazat nedokázala. Pak dvakrát udělala po jedné chybě a propadla se do druhé desítky. Z té se neposunula navzdory povedené závěrečné stojce.

Čtyřiadvacetiletá Češka bývá obvykle jednou z nejrychlejších běžkyň, ale dnes měla až patnáctý čas s více než minutovou ztrátou na nejlepší Tiril Eckhoffovou. "Musím to s někým zkonzultovat. Nevím, jestli jsem byla tak špatná já, nebo ty lyže, ale bylo to umírání od třetího kola," uvažovala.

Celkově hodnotila poslední závod zlatého MS rozporuplně. "Nadšená nejsem, ale zklamaná úplně taky ne. Mrzí mě položky po té jedné ráně. Tu ránu na stojce jsem měla zkusit odložit a znovu najet. Celkově to dneska byla velká škola," řekla Davidová.

Vítězná Hauserová získala na tomto šampionátu druhou individuální medaili po stříbru ve stíhačce, navíc pomohla Rakousku ke druhému místu ve smíšené štafetě. Před Pokljukou přitom vyhrála jediný závod Světového poháru. Ze závěrečné položky odjížděla s náskokem 18 sekund před Italkou Lisou Vittozziovou, která musela na jedno trestné kolo.

Hauserová napravila zaváhání z vytrvalostního závodu, kde se třemi nulami útočila na vítězství, ale na závěrečné stojce k radosti českých fanoušků dvakrát minula a skončila čtvrtá. "Takže dneska jsem si před poslední střelbou říkala: 'Liso, uklidni se. Jde o medaili. Neudělej stejnou chybu jako ve vytrvalostním.' Věděla jsem, že umím střílet vestoje velmi dobře," svěřila se novopečená šampionka na tiskové konferenci.

Vittozziová medailovou příčku neudržela. Přehnala se přes ni trojice Norek. Za stříbrnou Tandrevoldovou se nakonec k bronzu propracovala Eckhoffová, jež ve finiši porazila Marte Olsbuovou Röiselandovou.

Eckhoffová sice udělala tři chyby, přesto získala svou šestou medaili na šampionátu v Pokljuce. Neuspěla jen v závodě s hromadným startem, kde byla třiadvacátá. "Dva kilometry před cílem jsem si uvědomila, že mám šanci na medaili. Nevím, odkud se ta energie vzala, ale měla jsem jí v závěrečných kilometrech vážně hodně. A měla jsem taky dobré lyže," radovala se nejúspěšnější žena šampionátu.

Ženy (12,5 km): 1. Hauserová (Rak.) 36:05,7 (0), 2. Tandrevoldová -21,7 (1), 3. Eckhoffová -23,0 (3), 4. Röiselandová (všechny Nor.) -23,6 (1), 5. Vittozziová (It.) -48,9 (1), 6. Preussová (Něm.) -52,6 (2), 7. H. Öbergová (Švéd.) -57,7 (2), 8. Wiererová (It.) -1:05,3 (3), 9. Bendiková (Lot.) -1:14,3 (2), 10. Hinzová (Něm.) -1:21,2 (1), ...13. Davidová (ČR) -1:43,7 (2).

Průběžné pořadí SP (po 19 z 26 závodů): 1. Eckoffová 803, 2. H. Öbergová 765, 3. Röiselandová 759, 4. Hauserová 679, 5. Wiererová 639, 6. Preussová 638, ...10. Davidová 501, 58. Puskarčíková 44, 61. Charvátová 37, 72. Jislová 21.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je středa 3. března 2021

Očekáváme v 23:00 5°C

Celá předpověď