Databáze letokruhů pomáhá datovat nálezy dubového dřeva v Česku

foto Ilustrační foto - Plzeň vyčlenila dotaci 1,3 milionu korun na zlepšení životního prostředí ve městě. Jedním ze šesti podpořených projektů je také záchrana Körnerova dubu v areálu zoologické a botanické zahrady, jednoho z nejstarších a nejznámějších stromů v Plzni (na snímku z 3. února).

Brno - S přesností na jeden rok dokážou vědci datovat nálezy dubového dřeva v Česku za posledních 2000 let. Slouží jim k tomu časová řada letokruhů, kterou postupně rozšiřují odborníci z Mendelovy univerzity v Brně. Obsahuje 4000 záznamů z živých stromů, historických dřevěných konstrukcí, archeologických nálezů a subfosilních, tedy dosud nezkamenělých vzorků dřeva.

Možnosti takzvané dendrochronologie v Česku chtějí vědci díky novému tříletému grantu 3,4 milionu korun rozšířit dál do minulosti, oznámil ČTK mluvčí univerzity Filip Vrána. Mezi lety 133 a 5000 před naším letopočtem mají totiž několik mezer.

Na počátku aktuální dendrochronologické řady byl výběr dubu jako nejvhodnějšího stromu. "V archeologickém materiálu je hrozně moc dubu, jde o trvanlivé dřevo. Dub je trvanlivý ve styku se zemí, ideální pro vodní stavby, přístavní zařízení, piloty mostů, základové rošty pod věžemi, studnami. Používal se i pro drtivé množství českých zvonových stolic na kostelích," uvedl Michal Rybníček z Ústavu nauky o dřevě Mendelovy univerzity.

Vědci začali tak, že v lesích odebrali vzorky ze stovky dubů a získali letokruhy za posledních 250 let. Databázi živých stromů pak porovnávali a kombinovali s historickými vzorky a archeologickými nálezy.

"Postupným napojováním letokruhových sekvencí z historických konstrukcí, archeologických vykopávek a subfosilního dřeva se nám podařilo vytvořit chronologii bez přerušení až do roku 133 před naším letopočtem. Vznikla tak ucelená řada, kterou má jen několik států v Evropě," uvedl Rybníček.

Odborníci pomáhají s datací historických dřevěných konstrukcí a vykopávek. "Interpretaci už řeší archeologové. My určíme rok, kdy byly stromy pokáceny. Většinou to odpovídá i roku, kdy bylo dřevo použito na stavbu dané konstrukce," uvedl Rybníček.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 23°C

Celá předpověď