Data o koronaviru: Tři ze sta nakažených už měli opakovaně pozitivní test

foto Testování na nemoc covid-19 - ilustrační foto.

Praha - Opakovaně pozitivní test už měli tři ze sta nakažených koronavirem v ČR. Většina z nich se znovu nakazila od začátku letošního roku, kdy se šíří varianta koronaviru omikron, která snadněji proniká imunitou získanou po prodělání nemoci i očkováním. Celkově už bylo zaznamenáno 2,92 milionu případů, koronavirem se tedy nakazila nejméně jednou asi čtvrtina populace. Vyplývá to z dat, která publikuje ministerstvo zdravotnictví. Opakovaných nákaz eviduje k dnešnímu ránu 87.551.

V denních statistikách se opakované nákazy označují jako suspektní reinfekce, tedy podezření na opakovanou nákazu. Definici doporučilo Evropské centrum pro kontrolu a prevenci infekčních nemocí (ECDC). "Suspektní případy reinfekce jsou v souladu s doporučením ECDC určeny na základě nově pozitivního PCR testu s minimálním odstupem 60 dnů od předchozí potvrzené pozitivity a nejsou zahrnuty v souhrnném počtu potvrzených případů," píše k nim ve vysvětlivce ministerstvo.

Podrobněji opakované nákazy zkoumá Státní zdravotní ústav (SZÚ), jako takzvané reinfekce ale označuje jen případy, kdy měl při obou pozitivních testech nakažený i příznaky nemoci covid-19, jako je horečka, ztráta chuti a čichu nebo kašel. Do konce loňského roku jich podle těchto pravidel eviduje více než 12.000. U dalších 9000 pozitivních testů v jenom případě nakažený žádné příznaky nezaznamenal.

"Pouze za měsíc prosinec 2021 bylo evidováno celkem 3985 potvrzených opakovaných symptomatických onemocnění covidem-19. U těchto osob byl interval mezi první a druhou epizodou onemocnění v rozmezí 63 až 663 dní a medián 352 dní," uvedl v tiskové zprávě vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.

Data o suspektních reinfekcích ukazují, že za 27 dní měsíce ledna bylo opakovaných nákaz 61.751, což je více než 70 procent zachycených od začátku epidemie. Vůbec první opakovanou nákazu zaznamenaly statistiky v červenci 2020, v prvních pěti měsících roku 2021 jich byly obvykle řádově nižší desítky denně, od října se jich objevovaly stovky a letos i tisíc či několik tisíc denně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 19:00 25°C

Celá předpověď