Darkov byl odstaven z těžby, stav nebezpečí hejtman nevyhlásí

foto Na Dole Darkov na Karvinsku pokračovalo 23. května 2020 plošné testování zaměstnanců v souvislosti s nákazou covidem-19. Hygienici evidují dosud 153 nakažených a do 25. května 2020 chtějí otestovat až 1600 zaměstnanců, kteří pracují v dole, navazující úpravně a na některých povrchových pracovištích.

Ostrava - Důl Darkov těžební společnosti OKD v Karviné byl kvůli hromadné nákaze covidem-19 odstaven z důlní těžby. Přešel na technologické minimum, které musí zajistit důl, to znamená odčerpávání vody a větrání. Po jednání krajského krizového štábu to dnes oznámil moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Důl podle něj nelze zavřít, to by znamenalo zavření celého OKD. Vzhledem k opatřením krajské hygienické stanice a zastavení těžby ale nepovažuje za nutné vyhlašovat stav nebezpečí. Kdy by se v Dole Darkov mohla obnovit těžba, zatím není jasné. MF bude zvažovat podporu OKD, možná z programu COVID Plus.

"Nelze zavřít Důl Darkov, protože by to znamenalo zavření celého OKD. To je v daný okamžik jediné možné řešení, pokud nechceme zavřít celé OKD, a to v daný okamžik nikdo nechce, protože je to velký, velký, velký zaměstnavatel," uvedl hejtman. Podle něj není důvod ani zavírat Karvinou jako celek.

V souvislosti s nákazou v Dole Darkov hygienici evidují 239 nakažených. Oproti neděli počet vzrostl o 27. V evidenci přibylo 20 pozitivně testovaných zaměstnanců dolu a sedm jejich příbuzných. Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě to uvedla v tiskové zprávě.

Pozitivně testováno bylo dohromady 174 zaměstnanců dolů, včetně čtyř pracovníků mimo Darkov a šesti polských pendlerů. Nákaza byla prokázána také u 61 jejich příbuzných a čtyř pracovníků firem, které na šachtě například uklízejí nebo dělají servis. Všichni pozitivně testovaní zaměstnanci z jiných dolů měli vazby na pracovníky z Darkova, šlo o příbuzné nebo známé.

Dnes na Dole Darkov skončilo plošné odebírání vzorků zaměstnanců. Celkem hygienici ve spolupráci se zdravotníky a vojáky odebrali vzorky přibližně 2500 lidem. Všechny ještě nejsou vyhodnocené, dá se tak očekávat, že počet nakažených lidí v evidenci ještě poroste. Ředitelka KHS Pavla Svrčinová řekla ČTK, že testy všech vzorků z plošného odběru by měly být vyhodnoceny v úterý.

Svrčinová uvedla, že většina nakažených z Darkova je v produktivním věku od 25 do 55 let, jejich průměrný věk je 47,8 roku. Hygienikům by podle ní mohlo trvat tři až čtyři týdny, než se jim podaří ohraničit ložisko nákazy, tedy dohledat všechny kontakty a nařídit karantény nebo udělat jiná potřebná opatření. Průběh onemocnění je u nakažených převážně lehký nebo nemají žádné příznaky.

Kdy by se v Dole Darkov mohla obnovit těžba, zatím není jasné

Kdy by mohla být v Dole Darkov v Karviné obnovena těžba, zatím není jasné. Pro firmu je prioritou zdraví a bezpečnost zaměstnanců. V dole jich nyní pracuje nezbytné minimum. ČTK to dnes řekla mluvčí těžební společnosti OKD Naďa Chattová. Firma v dole v pátek přerušila těžbu kvůli nákaze nemocí covid-19, která se tam šíří od předminulého týdne.

"Těžba neprobíhá, ale Důl Darkov je v provozu. Jeho provoz je omezen na bezpečnostní minimum. Ostatní doly normálně jedou," řekla mluvčí.

Ředitel provozu OKD David Hájek v neděli uvedl, že v podzemí se pohybuje 150 zaměstnanců, kteří zajišťují bezpečný chod dolu. Chattová řekla, že počet lidí v dole se mění s ohledem na aktuální situaci.

Zaměstnanci v dole kontrolují větrání nebo čerpání vody. "Dělají se také nezbytné věci spojené s bezpečností dolu, třeba zajišťují pracoviště proti požáru," řekla mluvčí.

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) dnes řekl, že Důl Darkov není možné úplně zavřít, protože by to znamenalo zavření celého OKD. Minimum prací na dole je podle něj nezbytné, protože kvůli provázanosti dolů by se jeho úplné odstavení projevilo i na fungování dalších šachet.

Mluvčí moravskoslezské zdravotnické záchranné služby Lukáš Humpl sdělil, že dnes v 15:00 na Dole Darkov skončilo plošné odebírání vzorků zaměstnanců. Dělalo se v několika fázích, prvních téměř 800 lidí bylo otestováno v pondělí a úterý. S testováním pomáhaly i mobilní týmy vojáků. "Jednalo se o dosud nejrozsáhlejší akci tohoto druhu v České republice - na přítomnost onemocnění covid-19 bylo otestováno celkem 2450 osob," uvedl Humpl. Všechny vzorky ještě nejsou vyhodnocené.

Zvýšená bezpečnostní opatření jsou v celém OKD, ale pro Důl Darkov jsou ještě přísnější. Zaměstnanci z Darkova se nepřesouvají na jiná pracoviště, z čtyřsměnného se tam přešlo na třísměnný provoz a firma zkrátila pracovní dobu, aby se horníci z jednotlivých směn nepotkávali. V dolech na Karvinsku pracuje celkem zhruba 8400 lidí.

MF bude zvažovat podporu OKD, možná z programu COVID Plus

Ministerstvo financí bude zvažovat možnosti podpory OKD kvůli nákaze covidem-19 v Dole Darkov v Karviné, nejdřív ale chce podklady a přesné informace. Jednou z možností může být podpora z programu COVID Plus, řekla na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Hygienici eviduji 239 nakažených v souvislosti s nákazou v dole.

Za půjčky v programu COVID Plus ručí Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), na záruky jsou vyčleněny čtyři miliardy korun. Firmy s více než 250 zaměstnanci a minimálně pětinovým podílem vývozu na loňských tržbách, včetně výrobních dodávek pro jiného exportéra, mohou získat půjčky od pěti milionů do dvou miliard korun. Maximální výše úvěru odpovídá 25 procentům ročního obratu společnosti. EGAP garantuje 80 procent jistiny.

"Někdy před vypuknutím pandemie společnost avizovala, že nebude potřebovat žádné peníze. Byla ze strany ministerstva upozorněna, že pokud by se to vyvinulo jiným způsobem, tak aby to dostatečně dopředu avizovala. V dubnu jsme dostali avízo, že ta potřeba od společnosti Prisko, která je stoprocentně vlastněna ministerstvem financí, existuje," řekla Schillerová.

"Chceme podklady, informace, přesně podložit, v čem je problém. Případně budeme zvažovat všechny možnosti, které by se daly využít, a samozřejmě případně i třeba využití jednoho z programů COVID Plus, který přímo cílí na velké společnosti," doplnila. Zátěž na státní rozpočet by podle ní měla být co nejmenší.  

Pozitivně testováno bylo dohromady 174 zaměstnanců dolů, včetně čtyř pracovníků mimo Darkov a šesti polských pendlerů. Nákaza byla prokázána také u 61 jejich příbuzných a čtyř pracovníků firem, které na šachtě například uklízejí nebo dělají servis. Všichni pozitivně testovaní zaměstnanci z jiných dolů měli vazby na pracovníky z Darkova, šlo o příbuzné nebo známé.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 19:00 3°C

Celá předpověď