Dárci si na webu mohou spočítat nejvyšší možný daňový odečet darů

foto Screenshot z webu ceeimpact.org.

Praha - Lidé i firmy, které chtějí přispět na dobročinnost, si mohou na internetu teď spočítat hodnotu daru s nejvyšší možnou daňovou úlevou. Díky webové kalkulačce tak mohou výdaje na prospěšné účely s ohledem na své příjmy lépe naplánovat. Kalkulačku vytvořila mezinárodní organizace Social Impact Alliance pro střední a východní Evropu (SIA). Chce podpořit hlavně dárce ze zemí visegrádské čtyřky. ČTK o tom informoval zástupce organizace Noah Žyla.

"Málokdo ví, jaké daňové výhody může podpora druhých přinést samotným dárcům. Právě proto byla vytvořena kalkulačka pro filantropy. Tento jednoduchý a bezplatný online nástroj spočítá, kolik jednotlivci i firmy mohou ročně věnovat na dobročinné účely, aby získali maximální daňovou úlevu," uvedl Žyla. Kalkulačka spočítá nejvyšší možné snížení daní kvůli darům v Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku.

Pokud je hodnota daru v ČR podle daňové poradkyně Dariny Dolanské aspoň 1000 korun a je vyšší než dvě procenta daňového základu, může si ji člověk odečíst z daní. Základ daně si tak může snížit až o 15 procent. Firma si může snížit daňový základ tehdy, pokud daruje nejméně 2000 korun. Odečíst si z něj může dary pro přesně daný účel pro organizace či osoby, které stanovuje zákon. Odpočet může činit až desetinu daňového základu. Lidé a firmy si mohou daně snížit za podporu obcí, krajů, institucí, ve sbírkách i v dalších případech.

Pokud člověk vydělává měsíčně 30.000 korun, ročně si může z daní odečíst dar až za 54.000 korun. Vyšší částka se do jeho daňového základu nepromítne. Když zaměstnanec vydělává 40.000 korun měsíčně, ročně si může odpočítat až 72.000 korun. Pokud má firma roční zdanitelný zisk dva miliony korun, z daňového základu si může srazit dar až 200.000 korun.

Aliance se zaměřuje na podporu filantropie a darování peněz, vědomostí i času. Snaží se poskytnout dárcům informace, aby pro ně darování bylo snadnější a jejich dar měl co největší účinek. "Řešení sociálních problémů by mělo být společným zájmem nás všech. Díky promyšlenému dárcovství můžeme věci změnit k lepšímu," uvedla Anna Korzeniewská z organizace SIA. Podle ní kalkulačku využijí firmy, jednotlivci i daňoví poradci.

Jednotlivci v Česku podle Fóra dárců věnují ročně kolem 1,7 miliardy korun, nejčastěji na sociální a zdravotní věci. Zatímco do roku 2015 Češi a Češky přispívali na dobročinnost spíš jednorázově, v posledních letech podporují spíš dlouhodobější charitativní projekty. Průměrný dar činí ročně asi 10.500 korun. Od roku 2011 do roku 2016 stoupl počet jednotlivých dárců ze zhruba 120.000 na téměř 160.000 uvedlo Fórum dárců.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 6. července 2020

Očekáváme v 15:00 23°C

Celá předpověď