Dánský vrah švédské novinářky Madsen se pokusil o útěk z vězení

foto Konstruktér Peter Madsen na kresbě ze soudní síně v Kodani.

Kodaň - Dánský konstruktér Peter Madsen, který si odpykává doživotí za vraždu švédské novinářky Kim Wallové, dnes uprchl z vězení na předměstí Kodaně. Policii se ho ale podařilo zakrátko dopadnout a vrátit za mříže. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura AFP.

O Madsenově pokusu o útěk informoval jako první dánský bulvární list Ekstra Bladet. Na svých stránkách zveřejnil video, na kterém je vidět zásah policie a muž sedící v trávě s rukama za zády.

Policie na twitteru nejprve uvedla jen to, že při pokusu o útěk z vězení na předměstí Kodaně zadržela muže. Později ale potvrdila, že se jednalo právě o Madsena.

Jeden ze svědků policejního zásahu listu Ekstra Bladet řekl, že policisté na kodaňském předměstí Albertslund obklíčili bílou dodávku, otevřeli dveře a Madsena z ní vytáhli. V Albertslundu stojí věznice, v níž si konstruktér odpykává doživotí.

Podle listu Ekstra Bladet i dalších dánských médií policie Madsena hned po zadržení neodvezla, protože se obávala, že by u sebe mohl mít výbušninu. Na místo proto museli přijet pyrotechnici. Podle agentury DPA Madsen při útěku z vězení hrozil předmětem podobným pistoli. Agentura AFP uvedla, že dokonce zadržoval rukojmí.

Madsen byl zatčen necelý kilometr od věznice a pět minut poté, co byl policii útěk nahlášen, potvrdil dnes podle agentury Reuters na tiskovém briefingu šéf dánské policie Mogens Lauridsen. Řekl dále, že když policie Madsena našla, dostal se do dodávkového vozu, ale policisté ho vytáhli a nasadili mu pouta.

Během zatýkání si policisté všimli, že má přes trup pás a měli podezření, že je naplněn výbušninou, což se ale nepotvrdilo. Policie se podle Lauridsena nedomnívá, že by odsouzenému s útěkem někdo pomáhal. Žádný zaměstnanec věznice ani policista nebyl během útěku nebo zatýkání zraněn.

Nyní 49letého Madsena v roce 2018 odsoudili za vraždu švédské novinářky. Třicetiletá Kim Wallová 10. srpna 2017 večer nastoupila na ponorku Nautilus, kterou Dán postavil. Chtěla o tomto konstruktérovi-samoukovi posedlém dobýváním moří a vesmíru napsat článek. V noci však vynálezce ohlásil její zmizení a později byly v moři nalezeny části novinářčina těla.

Madsen původně tvrdil, že novinářku v pořádku z ponorky vysadil na břeh. Později prohlásil, že Wallová zemřela nešťastnou náhodou, když na ni spadl těžký poklop ponorky. Pak výpověď ještě jednou změnil a řekl, že se nadýchala oxidu uhelnatého uvnitř jeho podomácku vyrobeného plavidla, zatímco on sám byl na venkovní palubě. Madsen nicméně přiznal, že se těla následně rozhodl zbavit, rozřezal jej a hodil do moře. Ponorku pak nechal záměrně ztroskotat.

U soudu se ale podařilo prokázat, že Madsen Wallovou mučil, sexuálně zneužil, zavraždil a mrtvé tělo pak rozřezal a hodil do moře. Konstruktér přitom čin podle soudu chladnokrevně naplánoval. Na počátku září se Madsen při natáčení nového dokumentárního pořadu k vraždě přiznal.

Agentura AP upozornila, že doživotní trest v Dánsku obyčejně trvá 16 let. Před jeho skončením se ale hodnotí stav odsouzeného, především to, zda představuje pro veřejnost nebezpečí. Pokud se odborníci shodnou, že takové nebezpečí trvá, může dotyčný zůstat ve vězení i déle.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je sobota 19. června 2021

Očekáváme v 1:00 23°C

Celá předpověď