Dánsko vyloučilo vakcínu Johnson & Johnson ze svého očkovacího programu

foto Očkovací vakcína proti koronaviru od společnosti Vakcína Johnson & Johnson - ilustrační foto.

Kodaň - Dánsko jako první země odstranilo jednodávkovou vakcínu americké firmy Johnson & Johnson ze svého očkovacího programu proti nemoci covid-19, aby prošetřilo zprávy o vzácných, ale potenciálně nebezpečných krevních sraženinách. O rozhodnutí, k němuž dnes v parlamentu dospěli dánský ministr zdravotnictví Magnus Heunicke a zákonodárci z různých politických stran, informovaly podle agentury AP dánské zdravotnické úřady.

Dánsko už dříve přestalo ze stejného důvodu očkovat britsko-švédskou vakcínou AstraZeneca. Obě očkovací látky jsou vyráběny s pomocí podobné technologie, připomněla AP.

Dánský zdravotní úřad "dospěl k závěru, že přínosy používání vakcíny proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson nepřevažují nad rizikem, že má možný neblahý účinek." Úřad ve svém prohlášení připomněl, že i Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v dubnu dospěla k závěru, že "existuje možná souvislost mezi vzácnými, ale závažnými případy krevních sraženin a vakcínou proti covidu-19 od Johnson & Johnson".

"Protože epidemie covidu-19 je v Dánsku v současnosti pod kontrolou a očkování jinými dostupnými vakcínami postupuje uspokojivě, dánský zdravotní úřad se rozhodl pokračovat v národní očkovací kampani bez covidové vakcíny od Johnson & Johnson," oznámil úřad. Zástupkyně generálního ředitele úřadu Helene Probstová poznamenala, že dnešní rozhodnutí znamená zdržení harmonogramu očkování až o čtyři týdny.

Dánsko naočkovalo jednou nebo dvěma dávkami více než 1,2 milionu lidí z necelých šesti milionů obyvatel, převážně vakcínami Pfizer-BioNTech a Moderna.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je středa 4. srpna 2021

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď