Další velvyslanectví v Moskvě dostávají obálky s bílým práškem

foto Ruský policista - ilustrační foto

Moskva - Obálku s bílým práškem dostávají v Moskvě další velvyslanectví, je jich už deset a další mohou přibývat. Agentuře TASS to dnes řekli pracovníci ruských záchranných služeb. Prášek obsahuje insekticid fipronil, nebezpečný údajně není.

Informace o rozesílání obálek s bílým práškem zahraničním diplomatickým misím se v ruských médiích objevily ve středu. Mluvčí českého ministerstva zahraničí potvrdila, že zásilka s podezřelým obsahem přišla i na české velvyslanectví.

Ruská agentura dnes napsala, že obálky byly zřejmě odesílány v jednom dni a adresátům docházejí postupně. "Je jich deset a možná to není konečný počet," řekl agentuře TASS nejmenovaný záchranář.

Prášek k hubení hmyzu v obálce dostala podle agentury Interfax velvyslanectví Maďarska, Francie, Rumunska, České republiky, Bulharska, Nizozemska, Polska a několik dalších. TASS k výčtu dodal ambasády USA, Itálie, Kanady a zastoupení OSN.

Všechny obálky podle zdroje Interfaxu poslal stejný odesílatel. Po doručení přijely k velvyslanectvím mobilní laboratoře ministerstva pro mimořádné situace, aby rychle vyhodnotily, zda obsah není radioaktivní a jaké má chemické složení. Následně obálky předali policii k podrobnějšímu zkoumání.

Podle informací ruské policie byl při analýze prášku nalezen insekticid fipronil. Látka bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé, a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je mírně toxická. Podle ruské policie nepředstavuje žádné nebezpečí.

Fipronil se ocitl v centru pozornosti loni v létě, kdy se na mnoha evropských trzích objevila vejce se zbytky této látky. V Evropě pak byly vybity miliony slepic.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď