Na Západním břehu židovský osadník zastřelil Palestince, dalšího zabila armáda

foto Člen protiteroristické jednotky Yamas v Jeruzalémě 10. března 2023. Yamas je jednotka typu SWAT, která má za úkol černé operace, tajné operace, protiteroristické operace, záchranu rukojmích, nepravidelné válečné operace, vysoce rizikové zatykače, speciální operace, speciální průzkum a VIP ochranu, která je přímo podřízená kontrarozvědce Šin bet.

Tel Aviv - Na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes nad ránem židovský osadník zastřelil Palestince s nožem, který se podle něj vloupal na jeho pozemek. Informovala o tom podle místních médií izraelská armáda. Při dalším incidentu dnes izraelští vojáci začali střílet na Palestince, kteří po nich u města Kalkilíja házeli kameny, a těžce zranili šestnáctiletého mladíka, který později zemřel, uvedla agentura AP.

Židovský osadník střílel v osadě Karnej Šomron na severu Západního břehu. Podle armády měl zabitý 21letý Palestinec u sebe nůž a improvizované výbušné zařízení, s nímž se předtím pokusil zaútočit na dva vojáky.

Ostré střety mezi vojáky a Palestinci vypukly v noci na dnešek také v arabské obci Nilin na Západním břehu, kde armáda prováděla razii v domě palestinského útočníka, jenž ve čtvrtek večer v Tel Avivu zranil tři lidi, z toho jednoho vážně. Třiadvacetiletého muže policie krátce po útoku zastřelila, nyní vojáci zatkli jeho otce a dalšího příbuzného.

Podle izraelské policie byl útočníkem už dříve souzený člen radikálního palestinského hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy. Hamás se k útoku explicitně nepřihlásil, ale v prohlášení uvedl, že šlo o "přirozenou reakci" na razie izraelské armády se zabitými Palestinci.

Izraelská armáda provádí intenzivnější razie na okupovaném Západním břehu už zhruba rok a jejich cílem je podle ní zatýkání palestinských radikálů. Jen letos při těchto akcích zemřelo přes sedm desítek Palestinců, většinou radikálů, ale také několik civilistů. O život od ledna při několika teroristických útocích palestinských radikálů přišlo na Západním břehu a v Jeruzalémě také 14 Izraelců, napsal dnes server The Times of Israel.

Koncem února násilnosti na Západním břehu vygradovaly, když desítky židovských osadníků zapalovaly domy a auta v arabské vesnici Huvára, což i velitel izraelské armády v oblasti Jehuda Fuchs označil za pogrom.

Napětí v Izraeli roste i v souvislosti s kroky nové vlády Benjamina Netanjahua, která se úřadu ujala koncem prosince a v níž jsou i krajně pravicové a ultraortodoxní strany. Jejich představitelé, včetně ministrů, podporují rozšiřování židovských osad na Západním břehu. To považuje většina mezinárodního společenství za nelegální a za hlavní překážku řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Už od ledna se v Izraeli konají protivládní demonstrace, které se zprvu odehrávaly každou sobotu v Tel Avivu, ale po oznámení vládního návrhu soudní reformy, jež má dát větší pravomoce vládě při jmenování soudců a omezit pravomoce nejvyššího soudu, se rozrostly do některých dalších měst, včetně Jeruzaléma. Několikrát se jich účastnilo přes sto tisíc lidí. Opozice, řada expertů i část vojáků izraelské armády v záloze reformu kritizují s tím, že ohrozí demokracii. Někteří hovoří dokonce o nástupu "diktatury".

Poslední masové protesty, nazvané "den odporu proti diktatuře", se konaly ve čtvrtek. Večerní útok v Tel Avivu se odehrál jen krátce poté, co izraelský prezident Jicchak Herzog vyzval Netanjahuovu vládu, aby schvalování soudní reformy zastavila.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď