Další omezení těžby ropy výrazně zhorší situaci na trhu, varuje agentura

foto Těžba ropy v Rusku. Ilustrační foto. 

Paříž - Další omezení těžby ropy ve státech mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve čtvrtém čtvrtletí výrazně zhorší situaci na trhu. Ve své pravidelné měsíční zprávě to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). S omezením těžby až do konce roku počítá zejména Saúdská Arábie a Rusko. Posledně jmenovaná země není členem OPEC, ale patří mezi spojence této organizace.

IEA zároveň trvá na své dosavadní předpovědi, podle které se bude poptávka po ropě zvyšovat v letošním i příštím roce. Skupina OPEC+, která zahrnuje OPEC a jeho spojence včetně Ruska, omezuje těžbu ropy ve snaze dosáhnout vyšších tržních cen.

Skupina OPEC+ začala dodávky ropy na globální trh omezovat loni. Severomořská ropa Brent, která je klíčovým ukazatelem vývoje cen ropy ve světě, se dnes dopoledne pohybovala nad 92 dolary za barel. Nad 90 USD se letos poprvé dostala právě po nedávném oznámení Rijádu a Moskvy, že dobrovolné omezení produkce ropy prodlouží až do konce letošního roku. Celkem jde o 1,3 milionu barelů denně.

Členové OPEC+ od začátku letošního roku omezují těžbu celkem o více než 2,5 milionu barelů denně. Toto omezení ale vyvažují vyšší dodávky od producentů mimo alianci OPEC+, například ze Spojených států, Brazílie a také z Íránu, přestože ten pořád ještě čelí sankcím.

"Od září a dál nicméně slabší produkce v OPEC+ povede ve čtvrtém čtvrtletí k výraznému výpadku dodávek," uvedla IEA. Ta působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Jejím členem je i Česká republika.

Absence omezování produkce ropy na začátku příštího roku podle zprávy IEA naopak povede k převisu nabídky nad poptávkou. V křehkých ekonomických podmínkách se tím zvýší riziko dalšího cenového kolísání.

Agentura očekává, že poptávka po ropě se za celý letošní rok zvýší o 2,2 milionu barelů denně a dosáhne 101,8 milionu barelů denně. Příčinou bude hlavně poptávka v Číně po dalším zotavení její ekonomiky. V příštím roce bude růst slabší, dosáhne 990.000 barelů denně na celkových 102,8 milionu barelů denně. Zaslouží se o to hlavně vyšší spotřeba technického benzinu a zkapalněného ropného plynu (LPG) v Číně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď