Další knihy Salmana Rushdieho vyjdou na podzim česky

foto Britský spisovatel Salman Rushdie (na archivním snímku z 6. června 2017).

Praha - Nakladatelství Paseka vydá v říjnu nejnovější román britského spisovatele Salmana Rushdieho Quijote a v příštím roce autorovy eseje Jazyky pravdy. ČTK to dnes sdělil mluvčí nakladatelství, které se Rushdieho dílu věnuje od roku 2001, Lukáš Růžička. Spisovatele v pátek při vystoupení v USA brutálně napadl mladý muž libanonského původu. Spisovatel, nad nímž vyhlásil v roce 1989 tehdejší íránský nejvyšší duchovní vůdce takzvanou fatvu, útok nožem přežil.

Je však podle svého syna nadále v kritickém stavu. Fatvu, tedy pokyn k zabití, vyhlásil Rúholláh Chomejní kvůli románu Satanské verše. Část muslimů tuto knihu považuje za urážku islámu. Rushdie se kvůli fatvě léta musel mnohokrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé. Několikrát během té doby navštívil Českou republiku.

Spisovatelé a politici z celého světa útok na Rushdieho odsoudili. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Náser Kanání v pondělí uvedl, že v souvislosti s útokem na Rushdieho v USA by si vinu a obvinění nezasloužil někdo jiný než on a jeho příznivci.

Román Satanské verše vyšel v roce 1988, jeho hlavním námětem je rozdílnost kultur, jak tomu je v mnoha dalších, většinou dějově mnohovrstevnatých Rushdieho románech. Česky vyšla kniha v roce 1994. V roce 2015 vydala Paseka nový překlad, po domluvě s překladatelem se nakladatelství rozhodlo text publikovat pod pseudonymem Jan O. Tichý. Přestože sám autor zatím fyzickým útokům unikal, několik překladatelů díla nepřežilo či bylo vážně zraněno.

Překlad Satanských veršů se v českých e-shopech dnes téměř nedá sehnat. Podle Paseky je ale vydání z roku 2015 vyprodané už delší dobu, zájem zřejmě není vyvolán útokem na spisovatele.

Satanské verše byly jedenáctým Rushdieho titulem, který v Pasece vyšel od roku 2001, kdy se stalo autorovým hlavním českým vydavatelem. V posledních letech u Paseky vyšly mimo jiné knihy Dva roky, osm měsíců a osmadvacet nocí či Zlatý dům. Dlouhodobé nakladatelské plány se nemění, uvedl dnes mluvčí nakladatelství.

Rushdieho román Quijote, jenž byl stejně jako řada autorových dalších děl nominován na Man Bookerovu cenu, je odvážným převyprávěním Cervantesova příběhu i svéráznou reflexí televizní kultury. V postmoderní perspektivě, která klade román do románu a přisuzuje všedním postavám roli velkých literárních hrdinů, se čtenáři setkávají s americko-indickým spisovatelem špionážních thrillerů, jenž stvoří vlastního protagonistu.

Jeho Ismail Smile, stárnoucí obchodní cestující s léčivy, tak dlouho sleduje po hotelových pokojích televizní vysílání, až se fatálně zamiluje do bývalé bollywoodské hvězdičky. Nikdy se s ní nesetká, ale píše jí milostné dopisy podepsané Quijote a společně se svým smyšleným synem Sanchem podnikne za svou nenaplněnou lásku cestu napříč Spojenými státy. V barvitém, pro autora typickém literárním kaleidoskopu ožívají témata, jako je rasismus, závislost na opiátech či dvousečné působení populární kultury.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 7. února 2023

Očekáváme v 21:00 -5°C

Celá předpověď