Dálnice D4 na Příbramsku se prodloužila o 5 km

foto Na snímku z 3. října je pohled na dálnici D4 v nově dostavěném úseku Skalka - křižovatka II/118 u Příbrami, který bude 4. října slavnostně uveden do provozu.

Skalka (Příbramsko) - Nový úsek strakonické dálnice D4 od křižovatky Skalka na Příbramsku na jih je již průjezdný. Kolona od Prahy se zvolna rozjíždí, řekla ČTK policejní mluvčí Monika Schindlová. Podle pracovníka asistenční služby Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) byl provoz nové dálnice spuštěn kolem 17:45. Podle původních plánů měla být nová část D4 otevřena brzy odpoledne.

Otevření dálnice provázely dopravní komplikace, ve směru od Prahy řidiči uvízli v dlouhé koloně. Podle původních plánů měl být nový úsek průjezdný během odpoledne, nakonec to bylo kolem 17:45. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl uvedl, že je v podobných případech nutné, aby úsek nejprve zkontrolovali revizní pracovníci a policie. Provoz v okolí křižovatky Skalka navíc v podvečer zkomplikovaly dvě dopravní nehody, které se staly na silnici mezi Příbramí a Sedlčany. Podle policie se obešly bez vážných následků.

Na prodloužení strakonické dálnice netrpělivě čekali hlavně lidé v Dubenci, kudy byla dosud vedena veškerá doprava z Prahy na Strakonice a do Písku a dál až na hraniční přechod ve Strážném. Nový dálniční úsek bude sloužit i jako obchvat obce a odvede z ní tranzitní dopravu.

"Jsem rád, že se ulehčí obcím kolem. Především obyvatelé Dubence si oddechnou," řekl při zprovoznění dálnice Ťok. Podle generálního ředitele ŘSD Jana Kroupy jsou součástí stavby protihluková opatření, aby byly dodrženy hlukové limity.

Stavbaři podél úseku dlouhého 4,8 kilometru vybudovali i dva dálniční mosty, dva nadjezdy nad dálnicí, podchod pro pěší a mimoúrovňovou křižovatku. Celková plocha vozovek zabírá 102.500 metrů čtverečních. "Úsek dáváme do předčasného užívání, to znamená, že ještě není definitivně dokončen," upozornil Kroupa. Na odstranění vad a nedodělků je čas do března příštího roku. Motoristé však podle Kroupy nic nepoznají a jízda po nové dálnici je zcela bezpečná.

Chybějících 32 kilometrů D4 mezi Příbramí a Miroticemi chce ministerstvo vybudovat pomocí soukromých peněz formou takzvaného PPP projektu. "Zbytek už dostaví koncesionář, který se bude o tu silnici starat dalších téměř 30 let," připomněl Ťok. Ze soutěže má podle ministra vzejít začátkem příštího roku. "Komplikace máme trošku s tím, že musíme znovu získat na jednotlivé stavby stanovisko EIA. Na tom se teď pracuje," řekl Kroupa.

Nutné je také dokončit výkupy pozemků. Například mezi Milínem a Lety je zatím vykoupeno 88 procent pozemků, sdělil ČTK mluvčí ŘSD Jan Studecký. V deseti případech běží vyvlastňovací řízení, podle mluvčího jde o neznámé majitele. "Máme samozřejmě mnoho vyvlastňovacích řízení po celé D4," řekl Kroupa. Nejčastěji jde o neznámé vlastníky, což v tomto případě řeší stavební úřad v Příbrami.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď