Dakar začíná nabírat grády, hlásí Macháček před závěrem slavné soutěže

foto Ilustrační foto - Rallye Dakar - 8. etapa: Davadmí - Vadí ad-Davásir (830 km celkově/395 km rychlostní zkouška), 10. ledna 2022. Josef Macháček z týmu Buggyra v kategorii lehkých prototypů.

Vadí ad-Davásir (Saúdská Arábie) - Dalšího beduína do sbírky úspěchů na Rallye Dakar Josef Macháček letos zřejmě nepřidá, před závěrem 44. ročníku soutěže však čtyřiašedesátiletý matador rozhodně zbraně neskládá a věří, že své postavení ještě vylepší. Před dnešní devátou etapou legendární soutěže je pilot týmu Buggyra ZM Racing sedmý v kategorii lehkých prototypů, kterou před rokem vyhrál.

"Letošní ročník začal poměrně jednoduchými etapami, což mě trochu překvapilo. Teď ale začíná nabírat grády a obtížnost etap je čím dál větší," řekl Macháček s tím, že na začátku se závodilo hlavně na rychlých pistách, písčitých cestách s menším počtem kamení na trati a přijatelnými dunami. "Hlavně byly mokré. Po odpočinkovém dnu jsme se dostali za Rijád, kde jsou duny proschlejší, zřejmě zde méně pršelo a je to podstatně náročnější. Navíc jsou to větší duny, tedy náročnější na sjezdy a výjezdy," podotkl.

V Saúdské Arábii se Dakar koná potřetí v historii a podle Macháčka je letošní ročník podobný předešlému. "Etapy jsou koncipované přibližně stejně. Od prvního ročníku 2020 ale obtížnost určitě stoupá. Před dvěma lety se hodně jezdily roviny a pláně, proti čemuž jezdci hodně protestovali. V pondělí byl ale taky konec asi 140 kilometrů plání přerušovanými horskými masivy, kde to bylo trialové," popsal Macháček.

Bývalý úspěšný čtyřkolkář si před svým šestnáctým startem na Dakaru přál, aby dobře začal, což se mu nepodařilo. Ve 3. etapě zajel až 38. čas a musel se poté dostávat pořadím výše z nevýhodné startovní pozice. "S výsledkem úplně spokojený nejsem. Pořád táhnu problémy z první části a už je to asi nedohnatelné. Tím, že přišly těžší tratě a technika drží, posouváme se dopředu. Ztráty tak jsou, ale to je Dakar. S tím se nedá nic dělat," konstatoval Macháček.

Taktika do závěru rallye je jasná. "Pojedeme tak, jak doposud a pomalinku budeme zrychlovat," řekl Macháček. Ztrátu na průběžně třetího Fernanda Álvareze ze Španělska má lehce přes tři hodiny. Cíl dakarské rallye je v pátek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 29. května 2022

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď