Dagmar Havlová uvedla v Dubí výstavu kostýmů, v nichž hrála

foto Bývalá první dáma a herečka Dagmar Havlová zahájila 6. března 2019 v Dubí na Teplicku výstavu filmových a divadelních kostýmů, v nichž vystupovala, s názvem Filmové role Dagmar Havlové. Na snímku je kostým z filmu Žena v trysku století (1987).

Dubí (Teplicko) - Bývalá první dáma, herečka Dagmar Havlová dnes zahájila v Dubí na Teplicku výstavu filmových a divadelních kostýmů, v nichž vystupovala. Překvapená i dojatá byla při pohledu na některé šaty. Poslední filmový kostým na sebe oblékla nedávno při natáčení komedie Vlastníci, když se po odmlce vrátila před kameru.

"Překvapilo mě to i dojalo," řekla po zhlédnutí výstavy v Domě porcelánu s modrou krví, kam přijela i se svou fenkou. "Jsou tu kostýmy z představení a her, o kterých jsem zapomněla, že jsem je měla na sobě. A musím říci, že mě překvapilo, že jsem byla tak hubená," řekla ČTK po vernisáži, jejíž součástí byla debata s návštěvníky i autogramiáda.

V Dubí se natáčely některé scény z filmu Holky z porcelánu (1974), proto nechybí ani kostýmy z tohoto snímku. Na stojanech visí šaty z filmu Holka na zabití, Trhák, obleky ze seriálu Cirkus Humberto nebo z českého hororu Upír z Feratu. Divadlo na Vinohradech zapůjčilo pro výstavu kostýmy z přestavení Višňový sad, Královna Kristina a jiných. "Divadlo na Vinohradech je můj domov, tuto sezonu jsem tam 40 let," řekla Havlová.

Součástí výstavy jsou také rekvizity ze seriálu Návštěvníci, filmové plakáty a další exponáty. "V jedněch šatech z filmu Zítra to roztočíme, drahoušku! jsem byla v šestém měsíci těhotenství. A vůbec to na těch šatech není vidět," poznamenala herečka, které odpovídala i na dotazy ohledně své role první dámy. "První dojmy první dámy nebyly moc pozitivní, cítila jsem se strašně nepřijatá," posteskla si.

U kostýmů si herečka, která má na kontě 55 celovečerních filmů, na 200 inscenací a mnoho divadelních rolí, vybavila konkrétní filmy a vzpomínky, třeba právě z natáčení Holek z porcelánu. "Pamatuju si, že jsem si tehdy koupila cibulákový porcelán. Některé kousky mám doteď," řekla Havlová ve chvíli, kdy ještě netušila, že ředitel Českého porcelánu Vladimír Feix ji dalším porcelánem obdaruje. "Zjistil jsem si, co jste si tehdy koupila, abyste neměla doma stejné kousky," řekl Feix.

Poslední filmový kostým, který Havlová oblékla, je velmi výrazný. "Ve Vlastnících hraju takovou nepříjemnou dámu, kterou jsem si sama vybrala. Dostala jsem krásný kostým, jenž jsem si dotvořila. Všechno bude v takovém tygrovaném stylu, hrozně nevkusném. Mám paruku, náušnice a dlouhé nehty, tak doufám, že to na té kameře bude znát," řekla ČTK.

Dagmar Havlová je absolventkou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Několik sezon působila v Praze v někdejším Divadle Jiřího Wolkera, od roku 1979 byla členkou hereckého souboru Divadla na Vinohradech. V letech 1997-2003 plnila povinnosti a úkoly vyplývající z postavení manželky hlavy státu.

Filmové kostýmy se v Dubí ve spolupráci s fundusem barrandovského studia už vystavovaly několikrát. Své kostýmy představovala ve městě porcelánu Iva Janžurová nebo Alena Vránová a také Václav Vorlíček. Filmové kostýmy Dagmar Havlové si lidé mohou prohlédnout do 18. března.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 20. srpna 2019

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď