Dabingové ocenění letos v Přelouči dostanou například manželé Preissovi

foto Herec Viktor Preiss obdržel cenu Asociace vydavatelů audioknih za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova, 10. května 2022, Praha.

Přelouč (Pardubicko) - Porota vybrala vítěze letošních cen za filmový dabing. Hodnotila 46 snímků. Mezi oceněnými bude například oblíbený herec Viktor Preiss a jeho manželka Jana. Dabéři získávají ceny za za ženský a mužský dabing, udělují se také například ceny za zvuk, překlad a úpravu dabovaného audiovizuálního díla nebo za dabingové zpracování televizních nebo filmových snímků, animované a dětské tvorby. Vyhlášení výsledků 28. ročníku se uskuteční 17. září v Přelouči na Pardubicku, uvedla v tiskové zprávě mluvčí města Marcela Gryčová.

Cenu Františka Filipovského za dlouhodobé herecké mistrovství v dabingu letos převezmou vedle manželů Preissových také herci Pavel Soukup a Jan Kanyza. Navrhla je Herecká asociace.

Cenu Františka Filipovského za dlouhodobou mimořádnou dabingovou tvorbu udělil letos Filmový a televizní svaz FITES Karolině Průšové za celoživotní mistrovství v oboru režie dabingu a zvukař Jindřich Matušek dostane cenu za celoživotní mistrovství v oboru dabingový mistr zvuku.

Viktor i Jana Preissovi v Přelouči získali Cenu Františka Filipovského za nejlepší herecký výkon v dabingu v roce 1995, Viktor Preiss si vítězství mezi nejlepšími dabéry zopakoval v roce 2004.

"Nejvíce návrhů se sešlo a hodnotilo v hereckých kategoriích. Mužské herecké výkony letos zastupovalo celkem 22 návrhů. Ženské herecké výkony v dabingu zastupovalo celkem 16 návrhů. Kuriozitou letošního ročníku je určitě výkon Viktora Preisse, který se dostal za svou roli Zdzislawa Beksinského ve snímku Poslední rodina do užší nominace a zároveň získává Cenu Františka Filipovského za dlouhodobé herecké mistrovství v dabingu," řekla tajemnice poroty Jiřina Dlasková.

Ocenění za nejlepší dabing se v Přelouči, kde se herec František Filipovský narodil, udělují od roku 1995. Loni cenu získala Anna Brousková za výkon v roli Charlotte Brontëové ve snímku Očím skryté, oceněný Aleš Procházka propůjčil svůj hlas postavě Manka ve stejnojmenném snímku Mank.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď