Da Vinciho Mona Lisa možná měla svou nahou předchůdkyni

foto Mona Lisa - obraz Leonarda da Vinciho.

Paříž - Italský malíř Leonardo da Vinci si možná Monu Lisu, patrně nejslavnější portrét všech dob, nejdřív načrtl uhlem jako nahou ženu. Experti v pařížském muzeu Louvre zkoumají, zda da Vinci nakreslil také skicu, na níž je žena nápadně podobná té ze slavného obrazu, zpodobněna bez oblečení. Skica byla dříve připisována žákům renesančního mistra.

Francouzští experti analyzují skicu, která zobrazuje hlavu a obnaženou hruď ženy, jestli jde o Monu Lisu. Francouzští experti nyní zjišťují, zda měla Mona Lisa, vystavená v Louvru, svou nahou předchůdkyni. Skica, kterou analyzují v laboratoři pod pařížským muzeem, zobrazuje hlavu a obnaženou hruď ženy.

Náčrtek je součástí sbírky Muzea Condéů ze zámku Chantilly severně od Paříže. Kurátor muzea Mathieu Deldicque dnes televizní stanici BMF řekl, že existují známky svědčící o autorství samotného da Vinciho.

Nevelká olejomalba na dřevě Mona Lisa pravděpodobně zachycuje Lisu del Giocondo, ženu florentského obchodníka Franceska del Giocondo. Nejen tajuplný úsměv portrétované se však stal předmětem mnoha pověstí a spekulací. Da Vinci obraz namaloval na počátku 16. století během svého florentského pobytu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď