Sníh komplikuje dopravu, pro kamiony uzavřena silnice na Harrachov

foto Husté sněžení a vítr komplikovaly 16. ledna 2018 dopravu na silnicích Vysočiny. Dálnici D1 na Vysočině v obou směrech po poledni zablokovaly nehody na 99. kilometru nedaleko Větrného Jeníkova (na snímku). Ve směru na Prahu tam havarovalo několik nákladních vozidel a osobních aut.

Praha - Intenzivní sněhové přeháňky a náledí komplikovaly po úterku i dnes dopravu na silnicích v celém Česku. Největší těžkosti postihly dálnici D1 na Vysočině, kde byl po úterních nehodách desítek vozidel obnoven provoz dvěma jízdními pruhy až dnes po 18:00. V Libereckém kraji je uzavřená pro nákladní vozy nad 3,5 tuny frekventovaná silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Neprůjezdné byly během dneška i další silnice v jiných regionech. Velmi silně sněžit bude i ve čtvrtek, Český hydrometeorologický ústav čeká na silnicích kalamitní stav.

Varuje před náledím, silným větrem a závějemi.

Dálnice D1 se v úterý kolem 12:30 zastavila v obou směrech na 99. kilometru u Větrného Jeníkova na Jihlavsku kvůli nehodám desítek aut. Zraněno bylo deset lidí, převážně lehce. Na Brno se začalo opět jezdit za 2,5 hodiny. Směrem na Prahu ale byla D1 úplně uzavřená až do dnešních 08:00, tedy přes 19 hodin. Práci vyprošťovacích firem zdržovalo sněžení. Zahájení provozu oběma pruhy se stále odkládalo, podle Národního dopravního informačního centra byl druhý pruh otevřen pro dopravu krátce po 18:00. Nyní ale dálnici blokuje v obou směrech zledovatelá vozovka a nehody. Uzavřen byl 112. kilometr dálnice směrem na Prahu. Ve stoupání se tam vytvořilo náledí a kvůli množství odstavených nákladních vozidel nebylo možné provést potřebnou údržbu vozovky. Směrem na Brno ji zase na stejném místě blokuje vzpříčený kamion přes vozovku. Na 104. kilometru na Prahu je kolona vozidel, která se na náledí nedokáže rozjet.

Problematická byla odpoledne sjízdnost na dalších silnicích Vysočiny, například na I/38 u Želetavy a na I/34 u Pelhřimova, u Větrného Jeníkova i v krajské Jihlavě. Kolem 145. kilometru D1 směrem na Prahu u Velkého Meziříčí přes den zdržovaly provoz odstavené kamiony, které opustili řidiči.

V Libereckém kraji silničáři kvůli intenzivnímu sněžení uzavřeli od dnešních 13:30 pro nákladní vozy nad 3,5 tuny silnici z Tanvaldu na Harrachov. Pro auta nad 3,5 tuny zůstává uzavřená i silnice z Mníšku na Raspenavu přes Oldřichovské sedlo. Řidiči musí po silnici 13 přes Frýdlant.

V Karlovarském kraji byla kvůli nehodám neprůjezdná silnice 21 z Chebu na Plzeň u Velké Hleďsebe, havarovaná nákladní auta zablokovala i silnici 13 z Karlových Varů na Chomutov u Damic. Nákladní auta se srazila i na silnici 6 z Karlových Varů na Prahu u Bochova. Všechny komunikace se podařilo odpoledne zprůjezdnit, řekla ČTK policejní mluvčí Zuzana Týřová.

V pohraničních okresech Plzeňského kraje napadlo deset centimetrů sněhu. Silnice v Ústeckém kraji místy pokrylo náledí. Na severu Čech začal foukat silný vítr. Na silnici 15 u obce Libčeves policie odpoledne vyšetřovala nehodu dvou aut, dopravu odkláněla. Na silnici 27 z Mostu na Žatec mohli mít kvůli ledovce u Havraně řidiči potíže v kopcích. Autobus havaroval u Obrnic na Mostecku.

V Moravskoslezském kraji zůstal ráno pro kamiony uzavřen jeden z hlavních tahů na Slovensko, silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. Vede kolem přehrady s pitnou vodou, takže silničáři tam nesmějí používat chemické látky.

V Jihomoravském kraji řešili policisté od úterý do dnešního rána na 200 nehod, při nichž se zranilo přes 20 lidí. Kvůli počasí a nehodám, které se začaly kupit v úterý po poledni, byl na jižní Moravě kalamitní stav.

Jihočeský kraj

Sněžení může komplikovat dopravu ve vyšších polohách v Jihočeském kraji. Hůře upravené jsou hlavně silnice nižších tříd. Všechny hlavní tahy jsou průjezdné. ČTK to řekl večer mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura.

"Od rána jsme řešili tři desítky nehod. Situace je horší na Prachaticku, Českokrumlovsku nebo Strakonicku," uvedl Bajcura. Dodal, že vozovky jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, ale jejich stav odpovídá lednovým podmínkám.

Dnešní situace je podle Bajcury ve srovnání s úterní výrazně klidnější. Od úterý do dnešního rána zaznamenala policie v kraji 75 nehod a většinou jejich příčinou bylo počasí a stav vozovek.

Na některých vozovkách nižších tříd v okresu Jindřichův Hradec leží zledovatělá vrstva sněhu, místy s vyjetými kolejemi. Jinde v kraji je na komunikacích většinou rozbředlý sníh, jinde jsou silnice suché.

Podle meteorologů lze očekávat sněžení a možnou tvorbu ledovky. "Řidiči musí počítat s tím, že nastala zima, nepodceňovat situaci a nevyjíždět třeba ve vozech s letními pneumatikami, což se někdy stává," řekl.

Jihomoravský kraj

Rozbředlý sníh pokrývá ráno silnice v Jihomoravském kraji. Přes noc nasněžilo. Řidiči by měli dbát zvýšené opatrnosti. Vyplývá to z údajů Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. Silničáři v Brně použili na ranní posyp 120 tun posypové soli, uvedl provozní ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák. Pro vozidla nad 12 tun je uzavřená silnice z Podomí do Vyškova.

Sněžení a hodně nehod způsobilo už v úterý na jižní Moravě kalamitní stav. Problémy byly v osobní i linkové dopravě. Krajský koordinátor Kordis JMK dnes k 6:00 uvedl, že komunikace pro provoz linek na jižní Moravě jsou sjízdné s opatrností a že neeviduje žádné významnější zpoždění.

Teploty se v kraji pohybují od minus čtyř do čtyř stupňů Celsia. Silnice prvních i druhých a třetích tříd jsou na většině území pokryté rozbředlým sněhem. Vozovky jsou po chemickém ošetření. Převážně vane slabý vítr. Na Blanensku je snížená dohlednost kvůli srážkám. Na méně využívaných trasách udržovaných inertním posypem je po celém území kraje ujetá vrstva sněhu.

Brněnské komunikace začaly ošetřovat silnice dnes krátce po 3:00. "Výjezd je nyní dokončen. Na zásahu se podílelo všech 21 sypačů. Spotřebovaly asi 120 tun posypové soli. Posyp jsme provedli na 750 kilometrem a pluhovali jsme 500 kilometrů komunikací," uvedl Chasák.

Karlovarský kraj

Husté sněžení, vítr a náledí dnes zkomplikovalo dopravu na silnicích v Karlovarském kraji. Zcela neprůjezdná byla kvůli nehodě nákladních aut silnice 21 z Chebu na Plzeň u Velké Hleďsebe, havarovaná nákladní auta zablokovala i silnici 13 z Karlových Varů na Chomutov u Damic. Nákladní auta se srazila také na silnici 6 z Karlových Varů na Prahu u Bochova. Všechny komunikace se kolem 15:30 po ošetření silničáři podařilo zprůjezdnit, řekla ČTK policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Na silnici 21 u Velké Hleďsebe nedaleko Mariánských Lázní se ráno srazila čtyři nákladní auta, záchranáři ošetřili jedno lehčí zranění. Místo nehody bylo možné objet po objízdné trase, i tam se ale doprava zkomplikovala kvůli další nehodě dvou nákladních aut a silnému sněžení. Provoz na silnici 21 byl obnoven kolem 15:00.

Stejně jako v úterý způsobilo sněžení velké problémy i ve směru z Karlových Varů na Chomutov. Na silnici 13 u Damic se srazila dvě nákladní auta, v opačném směru silnici zablokovaly kamiony, které uvízly v kopci. Kvůli silnému sněžení zůstaly stát kamiony také na silnici 6 za Karlovými Vary směrem na Prahu, dvě nákladní auta se srazila u Bochova. I tyto trasy jsou po zásahu silničářů opět průjezdné.

Zvýšenou opatrnost by řidiči měli udržovat. Český hydrometeorologický ústav varuje před silným sněžením, větrem, náledím i závějemi na celém území Česka. Do Karlovarského kraje by měly v noci dorazit sněhové přeháňky, se sněžením na většině území kraje by měli řidiči počítat od čtvrtečního rána. Na horách bude sněžení vydatnější.

Královéhradecký kraj

Na silnicích v Královéhradeckém kraji leží zbytky rozbředlého sněhu. Řidiči by při jízdě měli být velmi opatrní. Teploty se v kraji ráno pohybovaly od nuly do minus tří stupňů Celsia, v Krkonoších bylo i kolem minus sedmi stupňů. Na horách by také mohl vát vítr o rychlosti až 70 kilometrů v hodině a mohl by tvořit sněhové jazyky. ČTK to zjistila od silničářů a meteorologů.

Dnes bude v kraji asi oblačno až zataženo. Odpoledne se čekají na většině území sněhové přeháňky. Na horách by přeháňky mohly být četnější a v nižších polohách přechodně i smíšené. Teploty se v kraji budou pohybovat pravděpodobně kolem nuly.

Liberecký kraj

Silnice v Libereckém kraji jsou v důsledku sněhových srážek nadále sjízdné se zvýšenou opatrností. Policie během dne řešila kolem 30 dopravních nehod, obešly se bez vážnějších následků. Pro nákladní vozy nad 3,5 tuny je od 13:30 uzavřená frekventovaná silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Podle situace rozhodnou silničáři, zda ji alespoň na část noci pro kamiony neotevřou.

"Je ale takřka na sto procent jisté, že pokud ji na noc otevřeme, tak ji ve čtvrtek ráno budeme zase pro nákladní dopravu zavírat. Předpokládám, že bude pro ně neprůjezdná až do pátku," řekl dnes ČTK Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která zajišťuje údržbu komunikací v Libereckém kraji. Meteorologové ve čtvrtek očekávají další velmi silné sněžení, kdy na horách může napadnout až 30 centimetrů sněhu. K tomu se má přidat i silný vítr.

Osobní auta a autobusy na silnici 10 do Polska přes Harrachov projedou, úsek je pro ně s opatrností sjízdný. Doporučená alternativní trasa pro nákladní vozidla je přes hraniční přechod v Hrádku nad Nisou. Silnice do Polska přes Harrachov se v posledních letech při sněžení pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů preventivně uzavírá. K zablokování dopravy na tomto úseku stačí jediný kamion uvízlý v kopci.

Na Liberecku zůstává pro auta nad šest tun uzavřená i silnice z Mníšku na Raspenavu přes Oldřichovské sedlo. Řidiči musí po silnici 13 přes Frýdlant.

Policie dnes v kraji řešila do 17:00 kolem 30 dopravních nehod. "Nehodovost byla zvýšená, ale nestala se žádná vážná nehoda. Většinou šlo o lehké ťukance z nedobrždění, jak to za tohoto počasí bývá," uvedla mluvčí policie Dagmar Sochorová.

Na území celého Libereckého kraje se přes den objevovaly intenzivní sněhové přeháňky, za relativně krátkou dobu může podle Šéna napadnout i několik centimetrů sněhu. "Ve vyšších polohách se kvůli větru mohou vytvářet sněhové jazyky a závěje. Sněhové srážky budou dnes a v průběhu čtvrtka komplikovat dopravu ve vyšších polohách na celém území Libereckého kraje," řekl Šén. I na hlavních tazích leží rozbředlý sníh, problémy tak mohou mít hlavně kamiony ve stoupáních. "Řidiči by měli být připraveni na náhlou změnu počasí a přizpůsobit tomu styl jízdy. Doporučujeme kvalitní zimní výbavu - zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku, při cestách do hor dostatek pohonných hmot a sněhové řetězy," uzavřel Šén.

Moravskoslezský kraj

Řidiči musejí zejména na silnicích nižších tříd dávat v Moravskoslezském kraji větší pozor. Na silnicích by mohl ležet ujetý sníh krytý posypem. Místy je navíc horší viditelnost, protože sněží. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Pro kamiony zůstává uzavřena silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. Silnice, jež je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede kolem přehrady Šance, která zásobuje kraj pitnou vodou. Silničáři tam proto nesmějí používat chemické látky, jen inertní posyp. To dělá v kopcích kamionům potíže už při slabé vrstvě sněhu a silnici tam často zablokují.

Podle předpovědi meteorologů se dnes postupně na většině území dá očekávat občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Na horách bude sněžit víc, v nižších polohách mohou být přechodně i srážky smíšené.

Olomoucký kraj

Se zvýšenou opatrností jsou sjízdné silnice v Olomouckém kraji. Po úterním hustém sněžení zůstává na hlavních tazích na mnoha místech stále rozbředlý sníh, se sněhem na vozovkách musejí řidiči počítat také na vedlejších silnicích. Všechny vozovky jsou však sjízdné, techniku mají správci cest stále v terénu, řekli ČTK. Situace v regionu se již uklidnila, v noci na dnešek nesněžilo.

Zvýšená opatrnost platí na cestách nejen na severu regionu, ale i v níže položených částech kraje. "Sněžit přestalo v úterý kolem 21:00, od té doby jsme silnice dočišťovali. Vrací se nám nyní auta z výjezdu, jezdila celou noc. Hlavní tahy jsou nyní mokré se zbytky rozbředajícího sněhu, na inertních vozovkách je ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Silnice jsou sjízdné, ale se zvýšenou opatrností," řekl ČTK dispečer olomoucké správy silnic.

Sněžit přestalo i na severu regionu. "Na silnicích udržovaných chemicky leží slabá vrstva sněhové kaše, na inertních cestách je ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Vše jsme přesypali, vyplužili, v noci se to již uklidnilo. Během dne ale ještě očekáváme sněhové přeháňky," řekl ČTK dispečer šumperské správy silnic.

Na Jesenicku jsou hlavní tahy podle údajů Ředitelství silnic a dálnic holé a mokré, na vedlejších cestách musejí řidiči počítat se zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Na cestách udržovaných inertním materiálem leží pod posypem slabá vrstva zledovatělého sněhu. Tam je nutná zvýšená opatrnost, varuje ŘSD. Se zbytky rozbředlého sněhu musejí řidiči počítat také na Prostějovsku a Přerovsku.

Téměř na devět hodin byla od časného rána uzavřená dálnice D35 mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na Olomoucku kvůli tragické nehodě s chodcem. Do bezvládného těla na vozovce najel ráno řidič osobního auta. Střet oznámil policii v domnění, že šlo o zvěř, policisté však na vozovce našli mrtvého člověka, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Marie Šafářová. Vyšetřování na místě skončilo, dálnice byla zprovozněna po 15:00.

Uzavření dálnice zkomplikovalo dopravu, na místě se vytvořily mnohakilometrové kolony, zpoždění dosahovalo až hodiny. Tragédie se stala kolem 05:20 na 282. kilometru na trase mezi Lipníkem nad Bečvou a Olomoucí. "Dnes po 05:00 oznámil na policejní tísňovou linku řidič, že na dálnici D35 ve směru z Ostravy na Olomouc vozem narazil do mrtvého zvířete. Bližším ohledáním místa policisté zjistili, že se nejedná o zvíře, ale o člověka," uvedla policejní mluvčí.

Dálnici uzavřeli policisté kvůli vyšetřování okolností nehody. "Okolnosti celé tragické události i zjištění totožnosti osoby jsou předmětem dalšího šetření. Případ převzala služba kriminální policie a vyšetřování, která na případu bude i nadále pokračovat. Dnes už k tomu bližší informace mít nebudeme," doplnila Šafářová. Provoz byl po dobu uzavření dálnice odkláněn na vedlejší trasy.

Pardubický kraj

Ve výše položených oblastech Pardubického kraje zůstává na silnicích ležet sníh. Někde je po solení rozbředlý, jinde uježděný. Místy se rovněž tvoří ledovka, varují řidiče silničáři, všechny cesty jsou ale sjízdné.

Se sněhem musejí motoristé počítat v okolí Lanškrouna, Žamberka, Hlinska, Holic, Moravské Třebové nebo Ústí nad Orlicí. Uježděná vrstva sněhu pokrývá vozovky menších silnic na Poličsku a v Železných horách. Na trase ze Slatiňan přes Nasavrky do Trhové Kamenice a na Hlinecku se vyskytuje místy ledovka, což komplikuje jízdu zvláště kamionům.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, foukal slabý vítr. Teploty se pohybovaly mezi minus čtyřmi a plus dvěma stupni.

Plzeňský kraj

V příhraničních okresech Plzeňského kraje celou noc sněžilo, napadlo zhruba deset centimetrů nového sněhu. Problémy mohou mít kamiony v kopcích. Pro osobní vozy jsou ale všechny silnice sjízdné. Policie také zatím dnes nehlásila žádné vážné nehody, pouze občas vyjela auta v příkopech. Řidiči si opět musí zvyknou na sníh, řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby silnic Jiří Slapnička.

"Ve vyšších polohách nad 600 metrů nad mořem, spíše na silnicích druhé a třetí třídy, je to pro kamiony na hraně," uvedl. Zejména na vozovkách, které se kvůli ochraně přírody nemohou udržovat chemicky a sype se tam kamennou drtí. Na solených silnicích je rozbředlý sníh. Vítr už jako v úterý tolik nefouká, ale mohou se tvořit sněhové jazyky. Denní teploty se budou v regionu pohybovat kolem nuly.

"Silnice první třídy a dálnice jsou všude sjízdné bez problémů," řekl Slapnička. Úterní sníh většinou roztál.

Středočeský kraj

Středočeské silnice jsou s opatrností sjízdné, místy jsou na nich zbytky sněhu. Zledovatělá vrstva sněhu může být od noci na některých silnicích nižších tříd, například na Rakovnicku, Kladensku nebo v okrese Praha-západ, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic.

Hlavní tahy jsou většinou mokré po chemickém ošetření, řidiči by měli být opatrní na Benešovsku a Příbramsku, kde jsou místy na vozovce zbytky rozbředlého sněhu. Chemicky jsou ošetřené i silnice nižších tříd.

Na většině území kraje je dnes ráno oblačno nebo zataženo, teploty se pohybují od minus pěti do plus dvou stupňů Celsia. Na řadě míst fouká slabý vítr.

Ústecký kraj

Silnice v Ústeckém kraji jsou dnes nadále sjízdné se zvýšenou opatrností. Pozor si řidiči musejí podle silničářů dát místy na náledí a ledovku. Na horských cestách leží zbytky ujetého sněhu, ledovka je na Děčínsku, na Mostecku. Na severu Čech začal také foukat silný vítr a policie přes den řešila řadu nehod.

Na silnici 15 u obce Libčeves policie odpoledne vyšetřuje nehodu dvou osobních aut, doprava je odkláněna na objízdné trasy. Na silnici 27 z Mostu na Žatec je ledovka u obce Havraň a řidiči mohou mít potíže v kopcích. Autobus havaroval u Obrnic na Mostecku.

S hustým sněžením musí počítat motoristé na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem k hranici s Německem. Silný nárazový vítr vane na Chomutovsku. V terénu mají silničáři všechny vozy údržby.

Ve městech v Ústeckém kraji je led na některých chodnících. Policie proto nabádá k opatrnosti také chodce. Meteorologové upozorňují, že na horách se v noci na čtvrtek mohou tvořit závěje.

Kraj Vysočina

Problémy kvůli počasí na dálnici D1 na Vysočině přetrvávají. Po úterních hromadných nehodách se sice dálnice rozjela po 18:00 směrem na Prahu oběma pruhy, už o hodinu později ji ale znovu zastavily problémy. Večer ji blokovala v obou směrech zledovatělá vozovka a nehody. Ve směru na Brno zastavila provoz na 112. kilometru nehoda kamionu a osobního auta, kamion se vzpříčil přes celou vozovku. Na 104. kilometru směrem na Prahu vznikla kolona vozidel, která se na náledí nedokázala rozjet, provoz byl obnoven zhruba po 3,5 hodinách.

Stejné problémy jsou mezi kilometry 119. a 139. na Prahu, kde se také tvoří kolony v důsledku silně zledovatělé komunikace, řekla ČTK kolem 20:00 mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Mezi 112. a 104. kilometrem na Prahu byla dálnice uzavřená kvůli náledí na vozovce a kvůli množství odstavených nákladních vozidel nebylo možné provést potřebnou údržbu vozovky. "Provoz obnoven v obou jízdních pruzích, Policie ČR řídí rozjezd stojící kolony," uvedlo před 22:45 Národní dopravní informační centrum.

V celém Kraji Vysočina jsou vozovky silně zledovatělé, uvedla Čírtková. "Některé jsou nesjízdné a ty, které jsou sjízdné, jsou sjízdné se zvýšenou opatrností," doplnila.

Vzpříčený kamion blokuje silnici mezi Novým Městem na Moravě a obcí Křídla a další nákladní auto s cisternou vozovku v kopci z Jinošova na Třebíč. Mezi Ždírcem a Měšínem se srazil sypač s osobním autem. Silně zledovatělá vozovka je mezi Měřínem a Jihlavou.

Na silnicích na Vysočině leží od rána rozbředlý nebo ujetý sníh. Místy hustě sněžilo, byla takzvaná bílá tma i sněhové jazyky. Stalo se několik desítek dopravních nehod. Na řadě míst nemohly v kopcích vyjet kamiony, kolem 16:00 zablokovaly výpadové silnice i v krajské Jihlavě.

Se sněhovými přeháňkami a ve vyšších polohách i se sněhovými jazyky musejí řidiči na Vysočině počítat i nadále. Od podvečerních hodin do čtvrtečního rána se může na vozovkách tvořit také náledí.

Zlínský kraj

Vozovky ve Zlínském kraji jsou po nočním sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností. Především na silnicích nižších tříd leží místy rozbředlá, případně zledovatělá vrstva sněhu. Cesty udržované inertním posypem pokrývá uježděný sníh. V regionu do 9:00 platí výstraha meteorologů před tvorbou náledí. Řidiče by mohlo potrápit především na Vsetínsku, vyplývá z dnešních informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

V regionu je převážně zataženo se sněhovými přeháňkami, místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia. Odpolední maxima by podle předpovědi měla dosáhnout dvou stupňů nad nulou. Na většině území kraje se přes den budou vyskytovat sněhové přeháňky, v nižších polohách přechodně i smíšené. Vát bude slabý, přes den mírný jihozápadní až západní vítr, který může na horách dosáhnout v nárazech rychlosti přes 50 kilometrů v hodině. Ve vyšších polohách se místy mohou tvořit sněhové jazyky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď