Czech Press Photo vyhrál snímek s následky tornáda na jižní Moravě

foto Fotoreportér Petr Topič z mediálního domu Mafra byl 20. ledna 2022 v Praze vyhlášen vítězem 27. ročníku soutěže Czech Press Photo za snímek ze série dokumentující katastrofické následky po ničivém tornádu na jižní Moravě.

Praha - Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2021 dnes dostala fotografie Petra Topiče z mediálního domu Mafra, která zachycuje následky ničivého tornáda na jižní Moravě. Snímek pochází ze série s názvem Zkáza, která zvítězila v kategorii Aktualita. Mezinárodní porota vybrala vítěze z více než 4000 snímků od 250 autorů z Česka a Slovenska a pořadatelé dnes výsledky vyhlásili on-line. Lidé si budou moci nejlepší snímky z tuzemské fotožurnalistické soutěže prohlédnout od pátku do konce května v Národním muzeu.

Vítězný snímek zachycuje ženu, která se v zoufalém gestu opírá čelem o zničený dům. Jižní Moravou se prohnalo tornádo loni koncem června a snímky zachycující zkázu vedle dokumentace pandemie covidu-19 patřily k častým ve 27. ročníku soutěže. Pandemie se promítla i do kategorie Sport, v níž zvítězil loňský vítěz soutěže Czech Press Photo, reportér České tiskové kanceláře (ČTK) Roman Vondrouš. Bodoval se sérií Věrní fanoušci. Ukazuje milovníky fotbalu, kteří v době uzavřených stadionů sledovali zápasy klubu Bohemians Praha přes zeď i pomocí přinesených žebříků.

"Tornádo, které zpustošilo obce na jižní Moravě, bylo výrazným tématem roku a do soutěže přišly snímky od mnoha autorů. Tato nečekaná událost byla výzvou pro novináře, fotografy i pro veřejnost. Zejména v tom ohledu, jak citlivě k situaci přistoupit a zaznamenat ji," uvedl předseda poroty Petr Mlch. Porota vybrala fotografii roku, která pochází ze série a zároveň podle Mlcha funguje jako samostatný snímek. "Je trochu jiná než ostatní, je v ní vidět síla přírody, která dokázala vytvořit na fasádě zbořeného domu hrozivé výtvarné dílo," míní Mlch.

"Přidávám se k policejní hlídce, ta prověřuje průmyslový areál. Zdá se, že zde nikdo nezůstal. Pořád vlastně nevím, kde jsem, mapu nemůžu použít, není tu signál. Dál už musím po svých, cesta je zahrazena hasičskými auty. Cedule napoví, že to jsou Mikulčice. Postupně šponuji citlivost foťáku do extrémních hodnot, abych alespoň něco zachytil. S rozbřeskem začíná lidem docházet, že o všechno přišli. Vychází slunce. Konečně se začínám trochu orientovat. Začínají se ozývat motory prvních strojů. Ves se probouzí. Tahle šichta potrvá několik týdnů. Některé rány se však již nezacelí," popsal vznik vítězné fotografie Petr Topič.

Vedle série nazvané Zkáza, z níž pochází vítězný snímek a která zvítězila v kategorii Aktualita, obsadilo téma tornádo i třetí místo v téže kategorii. Na snímku Martina Divíška z agentury EPA je zachycen spící hasič, který se rozhodl trochu sil načerpat přímo na ulici před zničenými domy. Za ním pomalu svítá a zřejmě nastává den naplněný zjišťováním škod. Druhé místo v kategorii Aktualita má série téhož autora nazvaná Nepokoje chuligánů kvůli covid opatřením.

V kategorii Reportáž vyhrál Lukáš Bíba z Economie se sérií Druhá a třetí vlna, která ukazuje práci zdravotníků v dalším boji s pandemií nemoci covid-19. Ta se promítla i do kategorie Každodenní život, v níž vyhrál David W. Černý z agentury Reuters se sérií Jedna pandemie, jedno město, jeden člověk. Ukazuje v ní pohledy do různých prostředí města, exteriéru i interiéru, kde se vždy pohybuje jedna osamělá postava.

Petr Topič z Mafry bodoval se sérií Volební kampaň Andreje Babiše i v kategorii Lidé, o kterých se mluví. V kategorii Člověk a životní prostředí uspěl reportér ČTK Igor Zehl se snímkem Digitální pohoda, za který získal druhé místo. Na něm odpočívá ošetřovatelka krav s mobilním telefonem v ruce opřená o ležící krávu. Pořadatelé už dříve oznámili i držitele zvláštních cen, jednu z nich, cenu pro mladého autora, získal reportér ČTK Ondřej Deml za sérii z olympijských her s názvem Olympijské emoce.

Cenu za celoživotní přínos fotografii dostal loni zesnulý teoretik fotografie, fotograf a pedagog Filip Láb, který se stal po Josefu Koudelkovi druhým držitelem této ceny. Součástí soutěže je i Grant Prahy – roční tvůrčí stipendium pražského magistrátu na fotografování proměn hlavního města. Postupně tak vzniká obsáhlá sbírka souborů fotografií, které dokumentují Prahu a její vývoj. Letošním držitelem se stal Petr Vrabec, který uspěl se svým projektem Periférie Prahy.

Letos se nově při soutěži Czech Press Photo vyhlašují i výsledky Czech Photo Junior pro fotografy ze základních a středních škol. Stipendium ČTK pro autora do 26 let získala Barbora Kvasničková za sérii Ničivé požáry v okolí Atén.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 1. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď