CZ BREN 2 BR: přesná, spolehlivá a účinná bojová puška s tradicí

foto Útočná puška CZ BREN 2 od České zbrojovky.

V roce 2006 se Česká zbrojovka a.s. vrátila na trh útočných pušek s modelem CZ 805 BREN. Po osmi letech zkušeností z něj vznikla nová zbraň: je jím výrazně odlehčený a ergonomicky zdokonalený model CZ BREN 2 v rážích 5,56×45 NATO a 7,62×39. V roce 2018 nabídku doplnila varianta CZ BREN 2 BR (Battle Rifle) ve výkonné ráži 7,62×51 NATO.

Česká zbrojovka reaguje na renesanci základních zbraní jednotlivce ve výkonnějších rážích. Důvodem je charakter současných asymetrických ozbrojených konfliktů, v nichž hraje významnou roli schopnost „přestřílet“ protivníka. Zatímco dlouho dominující náboj střední balistické výkonnosti 5,56×45 NATO má maximální účinný dostřel kolem 600 metrů, jeho předchůdce 7,62×51 NATO dosáhne až k 800 metrům. Pokud není podmínkou bodová přesnost, doletí ještě dál. To vše při citelně větším zastavovacím účinku.

Osvědčené prvky

Model CZ BREN 2 BR těží ve své konstrukci z bohatých zkušeností České zbrojovky s útočnými puškami CZ 805 BREN a CZ BREN 2. V současné podobě má hlaveň dlouhou 407 mm (16“), jeho základním konstrukčním materiálem je lehká hliníková slitina. Závěr je uzamčen rotací závorníku. Automatika je poháněna spalnými plyny odebíranými z vývrtu hlavně a působícími na píst s krátkým zdvihem – toto řešení představuje ideální kompromis mezi vysokou přesností a maximální funkční spolehlivostí.

Snadno ovladatelný regulátor odběru spalných plynů zaručuje spolehlivou funkci i v případě, kdy je zbraň nucena fungovat bez řádné údržby nebo v nepříznivých klimatických podmínkách. Zásobník s impozantní kapacitou 25 nábojů je originální konstrukce České zbrojovky. Vyrábí se z vysoce odolného černého polymeru, snadnou vizuální kontrolu počtu zbývajících nábojů umožňuje průhledné okénko na zadní stěně. Do zbraně se zásobník vkládá suvně.

Pažba je z polymerového kompozitu vyztuženého uhlíkovým vláknem. Díky umístění vratné pružiny v pouzdře závěru může být pažba nejen teleskopická, ale i sklopná (doprava). Stejný uzel používají útočné pušky CZ BREN 2 v rážích 5,56×45/7,62×39. V případě potřeby je možné střílet i se sklopenou pažbou. Pistolová rukojeť, s ergonomií poučenou rukojeťmi moderních pistolí CZ, obsahuje dutinu pro uložení například náhradní baterie k zaměřovači nebo jiného drobného příslušenství.

Na pouzdro závěru plynule navazuje kovové předpažbí. Na jeho přední hraně a na zadní části pouzdra závěru jsou po obou stranách oka na upevnění nosného popruhu. Na prakticky celé horní ploše pouzdra závěru a předpažbí se nachází dlouhá lišta podle MIL-STD-1913 (Picatinny) pro montáž mechanických mířidel či optických nebo elektronických zaměřovačů podle volby střelce. Délka lišty umožňuje i snadnou tandemovou instalaci třeba zaměřovacího dalekohledu s noktovizní nebo termovizní předsádkou.

Další poměrně dlouhá lišta se nachází na spodní ploše předpažbí. Umožňuje instalaci svítilen, laserových značkovačů, stejně jako podvěsného granátometu nebo oblíbené přední svislé rukojeti. Na stranách předpažbí jsou přesné závitové otvory umožňující připevnění dalších instalačních lišt podle potřeby uživatele.

Snadné ovládání

Voják pod tlakem reálné bojové situace nemá čas přemýšlet o ovládacích prvcích, musí se plně spolehnout na svalovou paměť. Proto jsou veškeré ovládací prvky modelové řady CZ BREN 2 umístěny v podstatě identicky jako u útočných pušek M16/M4, které v tomto ohledu představují globální etalon. Stejně řešena je i bojová puška CZ BREN 2 BR.

Volič režimu střelby je vyveden na obou stranách pouzdra závěru nad pistolovou rukojetí, má polohy zajištěno, jednotlivými ranami a dávkou. Páčka není veliká, ale ovládání palcem ruky držící rukojeť zbraně je pohotové a jisté. Záchyt zásobníku je na obou bocích zásobníkové šachty, nad ním se nachází záchyt závěru. Druhý ovladač záchytu závěru je „stolička“ uvnitř lučíku spouště.

Jedinou výjimkou oproti zbraním M16/M4 je napínací rukojeť na boku horní části pouzdra závěru. Napínací rukojeť se při střelbě nepohybuje. V rámci základní demontáže je přemístit ji podle preference a potřeb střelce z levé strany na pravou.

Pokud se zákazník v minulosti dobře sžil se zbraněmi typu M16/M4, přechod na CZ BREN 2 BR pro pro něj krátký a snadný. Ještě jednodušším se stane, pokud byl zvyklý na zbraně z rodiny AR-10 v ráži 7,62×51 NATO. Po používání útočné pušky CZ BREN 2 v rážích 5,56×45/7,62×39 budou svaly a prsty zacházet s modelem BR s důvěrnou jistotou.

Stavitelná pažba uživateli zajistí, že mu model CZ BREN 2 BR sedne do ramene za všech okolností stejně přesně a rychle, ať má na sobě má zimní výstroj a taktickou vestu, nebo lehkou letní blůzu. Lineární koncepce zpříjemňuje vnímání zpětného rázu a omezuje zdvih hlavně při střelbě. O něco vyšší hmotnost ve srovnání s puškami v rážích 5,56×45/7,62×39 zbraň příjemně zklidňuje a stabilizuje.

Silná a dlouhá ruka

V současných ozbrojených konfliktech hraje stále významnější roli schopnost první účinně zasáhnout nepřítele. Za tímto účelem jsou už na úrovni mužstva zařazovány do výzbroje moderní bojové pušky v osvědčené ráži 7,62×51 NATO, které se stávají „silnýma a dlouhýma rukama“ jednotky. V malých počtech, nicméně v určitých situacích, právě tyto zbraně rozhodují výsledek střetnutí.

Model CZ BREN 2 BR je nepochybně velmi podařenou bojovou puškou. Ve srovnání s útočnými puškami CZ BREN 2 je těžší jen o zhruba 600 gramů, jinak si zachovává všechny přednosti, jimiž tato řada vyniká. Jsou to vysoká přesnost, spolehlivost za všech klimatických podmínek a nadstandardní ergonomická přívětivost. Zároveň nabízí podstatně větší výkon a dostřel.

Pokud použije voják právě tuto zbraně, má velkou šanci, že bude rychlejší a protivníka zasáhne dříve. Pokud se tak stane, díky výkonu použitého náboje už zasažený nikomu neublíží.

Takticko-technická data pušky CZ BREN 2 BR:

Ráže 7,62×51 mm NATO

Počet drážek vývrtu 4

Stoupání vývrtu [mm] 280±10 vpravo

Délka hlavně [mm (")] 407±1 (16)

Délka zbraně se vztyčenou a maximálně vytaženou pažbou [mm] 995±10

Délka zbraně se vztyčenou a zataženou pažbou [mm] 925±10

Délka zbraně se sklopenou pažbou [mm] 735±10

Šířka zbraně se vztyčenou pažbou [mm] 80±5

Šířka zbraně se sklopenou pažbou [mm] 110±5

Výška zbraně bez zásobníku, se sklopenými mířidly [mm] 210±5

Kadence [ran/min] 800±100

Účinný dostřel [m] 800

Životnost hlavně [ran] 20 000

Kapacita zásobníku [nábojů] 25

Hmotnost zbraně bez zásobníku a popruhu [g] 3778±50

Zdroj: CZUB

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď