Cyklistickou časovku na OH vyhráli Roglič a Van Vleutenová

foto Slovinský cyklista Primož Roglič v časovce na LOH v Tokiu.

Tokio - Olympijskou časovku vyhrál Primož Roglič a získal pro Slovinsko historicky první olympijské zlato ze všech cyklistických disciplín. Stříbro vybojoval na hrách v Tokiu Nizozemec Tom Dumoulin, bronz Australan Rohan Dennis. Jediný Čech na startu Michael Kukrle obsadil 26. místo.

Jednatřicetiletý Roglič dnes navázal na bronz Tadeje Pogačara ze sobotního silničního závodu, v němž se vítěz posledních dvou ročníků Tour de France postaral o první slovinskou medaili z cyklistiky.

Roglič, jenž má na kontě dva celkové triumfy z Vuelty (2019 a 2020), si titul olympijského šampiona vyjel fantastickým výkonem a před Dumoulinem zvítězil s více než minutovým náskokem. Kukrle ztratil na vítěze přes pět a půl minuty.

Průběžnému pořadí dlouho vládli brzy startující Rigoberto Urán a mladá belgická hvězda Remco Evenepoel, jehož zkušený Kolumbijec předčil o dvě a půl sekundy. Pak ale přišli na řadu favorité a obsazení medailových příček se začalo rázem měnit.

Skvěle prolétl 44,2 kilometru dlouhou trať obhájce stříbra z Ria de Janeiro a časovkářský mistr světa z roku 2017 Dumoulin, jenž v lednu dočasně přerušil profesionální kariéru a vrátil se k závodění až v červnu, když opět nalezl radost z cyklistiky.

Vítězný byl ale až čas Rogliče, jenž absolvoval náročné dva okruhy v prostředí Mezinárodního okruhu Fudži za 55 minut a čtyři sekundy. O pouhé čtyři desetiny sekundy zůstal za bronzem Švýcar Stefan Küng.

Teprve až za ním se seřadili oba hlavní favorité na zlato: úřadující mistr světa z časovky Ital Filippo Ganna a Belgičan Wout van Aert, jenž loni na MS dosáhl na stříbrný double ze silničního závodu i souboje s chronometrem a druhý byl i v sobotním silničním závodě.

Van Vleutenová po stříbru ze silničního závodu vyhrála časovku

Nizozemská cyklistka Annemiek van Vleutenová v závodu v časovce na LOH v Tokiu. Olympijský závod v časovce vyhrála Nizozemka Annemiek van Vleutenová před Švýcarkou Marlen Reusserovou a krajankou Annou van der Breggenovou. Češky si právo startu v Tokiu nevybojovaly.

Souboj s chronometrem pod pěti kruhy má novou šampionku po dlouhé době, neboť na předchozích třech olympiádách brala pokaždé zlato Kristin Armstrongová. Naposledy uspěla Američanka, která již ukončila kariéru, v Riu de Janeiro ve 43 letech.

Osmatřicetiletá Van Vleutenová přidala další medaili ke stříbru z nedělního silničního závodu, v němž ale zprvu slavila prvenství, než se dozvěděla, že cílem už před ní projela Rakušanka Anna Kiesenhoferová a získala šokující titul.

Dnes už si vítěznou radost mohla vychutnat naplno. Zkušená cyklistka potvrdila časovkářské kvality, které jí vynesly mimo jiné už tři medaile z mistrovství světa - v letech 2017 a 2018 se stala světovou šampionkou, v roce 2019 dosáhla na bronz.

Olympijský závod o délce 22,1 kilometru stihla v čase 30:13 a na úřadující vicemistryni světa Reusserovou měla velký náskok více než 56 sekund. O dalších pět sekund zpět zůstala úspěšná obhájkyně bronzu z Ria a současná světová šampionka z časovky i silničního závodu Van Der Breggenová.

Silniční cyklistika - časovka:

Muži (44,2 km):

1. Roglič (Slovin.) 55:04, 2. Dumoulin (Niz.) -1:01, 3. Dennis (Austr.), 4. Küng (Švýc.) oba -1:04, 5. Ganna (It.) -1:06, 6. Van Aert (Belg.) -1:41, 7. Asgreen (Dán.) -1:48, 8. Urán (Kol.) -2:15, ...26. Kukrle (ČR) -5:37.

Ženy (22,1 km):

1. Van Vleutenová (Niz.) 30:13, 2. Reusserová (Švýc.) -56, 3. Van der Breggenová (Niz.) -1:02, 4. Brownová (Austr.) -1:09, 5. Nebenová (USA) -1:13, 6. Brennauerová (Něm.) -1:57, 7. Dygertová (USA) -2:16, 8. Moolmanová-Pasiová (JAR) -2:24.