Cyklista Vakoč se po těžké nehodě cítí mentálně mnohem silnější

foto Cyklista Petr Vakoč vystoupil 6. listopadu 2018 v Praze na tiskové konferenci k jeho návratu do pelotonu po těžkém zranění, které utrpěl na lednovém soustředění v JAR.

Praha - Cyklista Petr Vakoč ušel hodně dlouhou cestu při rehabilitaci po lednové nehodě během tréninku v Jihoafrické republice, kdy ho srazilo nákladní auto. Karambol se mu stal málem osudným. Šest zlomených obratlů ale pomohla napravit operace a i s dalšími následky se tělo šestadvacetiletého pražského rodáka dokázalo dobře vypořádat. Proto se dnes Vakoč může připravovat na návrat k závodění.

"Dá se říct, že teď jsem úplně zdravý. Problémy mi dělá jen levá noha, v níž se nezapojují všechna svalová vlákna a není tam výkon, jaký byl, což je v některých ohledech limitující, ale zlepšuje se to. A na kole to není až tak znát jako třeba při běhu, kdy se noze už tak po 15 minutách moc nechce," řekl Vakoč během dnešního setkání s novináři.

Nad možností, že by návrat na kolo neměl vyjít, vůbec nepřemýšlel. "Byl jsem především hrozně rád, že vůbec žiju. Každopádně od té nehody přemýšlím jinak. Mám za sebou pozitivní rok. Předtím jsem hodně řešil mnohem méně důležité věci a kvůli nim tak pozitivní zdaleka nebyl," připustil jezdec belgické stáje Quick-Step Floors.

Prožil si své. Přesto už v březnu šlapal na zavěšeném kole alespoň vleže. "Měl jsem tam wattmetr, a jak jsem soutěživý, bral jsem to už brzy jako trénink a ne rehabilitaci. Museli mě krotit," smál se Vakoč při vzpomínce na netradiční podmínky.

Přes měsíc strávil na fyzioterapii v Motole. "Cvičil jsem každý den. Šlo o základní cviky na posílení středu těla. Všechny ty svaly jsem musel vybudovat znovu, také jsem pracoval na způsobu dýchání a kompenzačních cvicích. Musel jsem hodně cvičit dýchací cvičení, aby se mi obnovila kapacita plic," popsal Vakoč.

Záda mu přes poranění umožňují prakticky stejnou polohu sezení jako před nehodou. "Řídítka mám jen o půl centimetru výše, což je kosmetická změna. Napřed jsem je měl hodně vysoko, postupně jsem je snižoval, minulý týden jsme posed znovu ladili. Na kole sedím podobně a není tam riziko, že bych byl nebezpečný ostatním. Otazníky samozřejmě ještě nějaké jsou, ale to se projeví až v reálu, až začnu závodit, zda budou nějaké limity. Já doufám, že nikoliv," přál si Vakoč.

Přípravu na příští sezonu podstoupí bez omezení. "Bude stejná, jen s větším zaměřením na kompenzační cvičení. V některých místech jsou záda nepohyblivá, v jiných místech potřebují být silnější. Zařadil jsem také nová cvičení, abych stimuloval výbušnost, která nejvíce utrpěla. Tam mám největší rezervy. Čeká mě více času v posilovně, v bazénu a na józe," nastínil Vakoč.

Čas rehabilitace se snažil vyplnit pro něho přínosnou činností, zabýval se například stránkou stravy. "Ještě před tím pádem jsem byl ve třetině online kurzu výživy. Teď jsem měl dostatek času to dodělat. Hledal jsem si takové věci, které mě zaměstnávaly, abych čas využil smysluplně a dny rychle utíkaly. Rozjel jsem v oblasti výživy a stravy i podnikání s kamarádem. Firma mě hodně zaměstnávala. Měl jsem dost aktivit. Méně cestování a tréninku přineslo více intelektuálních věcí," uvedl Vakoč.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pátek 19. dubna 2019

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď