CVVM: Zemana by volila třetina lidí, Drahoše 22 %, pětina neví

foto Voličské preference prezidentských kandidátů, názory české veřejnosti podle šetření agentury CVVM v říjnu 2017.

Praha - Z lidí, kteří se chtějí v lednu příštího roku zúčastnit prezidentských voleb, by 34 procent z nich dalo hlas současnému prezidentovi Miloši Zemanovi. Na druhém místě je s 22 procenty bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Textaře Michala Horáčka by nyní volilo 13 procent občanů, další kandidáti zatím oslovili jen zlomek veřejnosti. Velká část potenciálních voličů - zhruba pětina - ale ještě neví, koho by do nejvyšší ústavní funkce vybralo. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Proti září se Zemanova podpora zvýšila o tři procentní body, Drahoš si polepšil o čtyři procentní body a Horáček o procentní bod pohoršil. Počet nerozhodnutých klesl o šest procentních bodů, což se promítlo v mírném posílení obou vedoucích kandidátů, konstatovali analytici CVVM.

V průzkumu se objevil s dvěma procenty hlasů senátor ODS Jaroslav Kubera, který ale kandidovat nebude. Stejnou podporu vykázal v říjnu bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek. Procento voličů chce dát hlas lékaři a aktivistovi Marku Hilšerovi, s jednoprocentní podporou by mohl počítat šéf SPD Tomio Okamura, který ale zatím úmysl ucházet se o prezidentský úřad neoznámil. Čas na podání kandidátky má do úterý. U nikoho dalšího již podpora nepřesáhla jedno procento. V říjnovém průzkumu CVVM se neobjevilo jméno bývalého premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka, který prezidentskou kandidaturu oznámil tuto neděli.

Volit hlavu státu chce 66 procent respondentů, čtvrtina lidí nechce hlasovat a devět procent není rozhodnuto. Při první přímé volbě prezidenta v roce 2013 byla účast v prvním kole 61,3 procenta a ve druhém 59,1 procenta oprávněných voličů.

Účastníci průzkumu také hodnotili, nakolik jsou pro ně uchazeči o úřad hlavy státu přijatelní. Kandidáty bodovali na škále od nuly pro zcela nepřijatelného adepta až po deset bodů pro nejpřijatelnějšího. Nejlepší průměr hodnocení měl stejně jako v září Drahoš, a to s 6,07 bodu, Zeman byl druhý s 4,89 bodu, téměř stejně jako třetí Horáček. Drahoše ale zhruba třetina dotázaných nehodnotila, protože jej buď nezná, nebo nevěděla, jak jej hodnotit. U Zemana byl podíl lidí, kteří ho podle svého vyjádření neznají, zanedbatelný.

Průzkum uskutečnilo CVVM od 9. do 19. října. Zúčastnilo se ho 934 obyvatel České republiky starších 15 let, z toho 905 s právem volit.

Voličské preference prezidentských kandidátů (v %):

kandidát září 2017 říjen 2017
Miloš Zeman 31 34
Jiří Drahoš 18 22
Michal Horáček 14 13
Jaroslav Kubera 2 2
Vratislav Kulhánek 1 2
Marek Hilšer 1 1
Tomio Okamura - 1
Jiný kandidát 5 3
Neví 28 22

Zdroj: CVVM

Bookmakeři favorizují ve volbách Zemana, Topolánek už je třetí

Favoritem bookmakerů sázkových kanceláří v Česku v prezidentských volbách je současný prezident Miloš Zeman (kurz 1,6:1 - 1,7:1). Na druhém místě je bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš (2,7:1 - 3:1). Bývalý premiér a někdejší předseda ODS Mirek Topolánek, který oznámil kandidaturu v sobotu, už je třetí (5:1 - 6,5:1). Objem sázek se blíží ke 40 milionům korun, což je jen o deset milionů méně, než při prezidentských volbách v roce 2013. Vyplývá to z vyjádření sázkových kanceláří, které ČTK oslovila. 

"Političtí sázkaři se po říjnových parlamentních volbách začínají v posledních dnech opět vracet k sázkám na příštího prezidenta. Kurzovým favoritem je aktuálně Miloš Zeman, kterého v létě na několik týdnů v pomyslném žebříčku přeskočil momentálně druhý Jiří Drahoš. Třetí už je kometa posledních dnů Mirek Topolánek," uvedl mluvčí Fortuny Petr Šrain.

Kurz na Topolánka podle něj začínal na 225:1. Koncem července klient Fortuny na vítězství Topolánka vsadil 25.000 korun. Při tehdejším kurzu 200:1 činí potenciální výhra pět milionů. "Na vítězství Zemana jde 40 procent sázek, druhý je Drahoš s 30 procenty. Na Topolánka už jde pět procent celkových náběrů," doplnil Šrain. Zhruba desetina sázek zatím šla na vítězství textaře a podnikatele Michala Horáčka, který je z pohledu kurzů nyní čtvrtý (10:1 - 11:1).  

Zemanovi zatím nejvíce věří také sázkaři Tipsportu, podobně jako u Fortuny na něj šlo asi 40 procent náběrů. "Velmi oblíbená je sázka na to, že Jiří Drahoš v prvním kole porazí Michala Horáčka (1,13:1). Stejné je to se sázkou na to, že se Zeman prezidentem nestane. V posledních říjnových týdnech jsme zaznamenali několik takových sázek za 100.000 korun a více v kurzu 2,9:1," uvedl mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava.

Nejvyšší sázky za 200.000 korun na jednom tiketu zatím přijala Chance. "Jedna z nich je na výhru Zemana, druhá na úspěch Drahoše," uvedla mluvčí Chance Markéta Světlíková. U Sazky jsou podle mluvčího Václava Friedmanna sázky mezi oba hlavní favority Zemana a Drahoše relativně rovnoměrně rozložené.

Tipsport zatím přijal sázky zhruba za 17 milionů korun, Fortuna za 13 milionů a Chance za 3,75 milionu korun. Podíl těchto tří firem na trhu kurzových sázek loni podle odhadů činil 92 procent. Ostatní společnosti absolutní hodnotu nezveřejňují, dá se však předpokládat, že celkový objem sázek se blíží ke 40 milionům korun. Při posledních prezidentských volbách v roce 2013 to bylo 50 milionů. Rekordní politickou událostí z hlediska objemu sázek byly nedávné sněmovní volby s odhadovanou částkou 105 milionů korun. "Je zřejmé, že prezidentské volby budou ty sněmovní v zájmu sázkařů minimálně atakovat," dodal Šrain.

Prezidentské volby jsou naplánovány na leden 2018. Uzavírka přihlášek je v úterý.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď