CVVM: Trend růstu spokojenosti Čechů se svým životem se zastavil

foto Ilustrační foto - Lidé procházejí ulicí 28. října v centru Olomouce na snímku pořízeném 23. října 2020. Kvůli šíření nemoci covid-19 platí vládní nařízení omezení pohybu a kontaktu s jinými lidmi. Výjimkou jsou cesty do práce, na nákupy, k lékaři nebo za rodinou.

Praha - Se svým životem jsou spokojeny dvě třetiny Čechů. Nespokojeno je zhruba deset procent lidí a neutrální postoj při hodnocení kvality svého života zastává čtvrtina Čechů. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Oproti letošnímu červenci se výsledky téměř nezměnily. Z dlouhodobého pohledu je ale patrné, že se zastavil dosavadní trend růstu spokojenosti.

Velmi spokojeno bylo v září se svým životem 17 procent respondentů. Dalších 49 procent bylo spíše spokojených. Naopak velmi nespokojených bylo jedno procento dotázaných a spíše nespokojených devět procent lidí. Zbylých 24 procent dotázaných zvolilo neutrální odpověď "ani spokojený, ani nespokojený."

Ve srovnání s výsledky stejného průzkumu z letošního července se aktuální rozložení názorů prakticky neliší. Výraznější rozdíl není patrný ani při srovnání s loňským zářím. Přestože meziročně ubylo lidí spíše spokojených se svým životem o čtyři procentní body, celkový podíl kladných hodnocení byl srovnatelný s letošním zářím.

Zajímavější výsledky nabízí srovnání dlouhodobých trendů. Od května 2013 až do poloviny loňského roku sociologové CVVM registrovali nárůst spokojenosti Čechů se svým životem, s výjimkou určité stagnace v roce 2017. Trend nárůstu spokojenosti ale za poslední rok výrazně zpomalil. "Aktuálně je možno říct, že se i zcela zastavil," dodávají autoři průzkumu.

Spokojenost se životem se zvyšuje spolu s dosaženým vzdělání a se zvyšujícím se příjmem domácnosti respondenta, zjistili sociologové. Spokojenost se životem se naopak snižuje spolu s rostoucím věkem.

"Podle politické orientace na škále od levice po pravici vyšší míru spokojenosti vykazují ti, co se identifikují s vyhraněnou pravicí, naopak nižší míru spokojenosti vykazují ti, kdo se jednoznačně řadí na levici," uvádí CVVM. Spokojenějšími jsou voliči TOP 09 či ANO, naopak méně spokojeni jsou voliči KSČM a rozhodní nevoliči.

Průzkum provedlo CVVM mezi 5. a 20. zářím. Zapojilo se do něj 951 lidí ve věku od 15 let.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je neděle 29. listopadu 2020

Očekáváme v 23:00 2°C

Celá předpověď