CVVM: Kladné hodnocení krajských voleb převládá nad negativním

foto Pracovník v ochranném oděvu nese přenosnou volební urnu - ilustrační foto.

Praha - S výsledkem podzimních krajských voleb v Česku je spokojena více než třetina lidí, zatímco tábor nespokojených je zhruba poloviční. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Jeho účastníci označili za hlavní téma voleb zdravotnictví a záležitosti spojené s epidemií nemoci covid-19. Zároveň ale více než tři pětiny respondentů uvedly, že obava z nákazy novým koronavirem u nich při rozhodování o účasti ve volbách nehrála žádnou roli.

Volby do krajských zastupitelstev se konaly počátkem loňského října. Nejvíce hlasů v nich získalo vládní hnutí ANO, které vyhrálo v deseti regionech ze 13 (v Praze volby nebyly). Hejtmana má však jen ve třech krajích. Ve středních Čechách zvítězilo hnutí STAN, v Libereckém kraji nejvíc voličů podpořilo uskupení Starostové pro Liberecký kraj a v Královéhradeckém kraji vyhrála koalice ODS, STAN a hnutí Východočeši.

S výsledkem voleb je podle zjištění CVVM spokojeno 35 procent Čechů a nespokojeno 17 procent. Dalších 36 procent respondentů volilo při dotazu na spokojenost odpověď "tak napůl." Zbylá zhruba desetina respondentů nedokázala na otázku odpovědět.

Výrazně optimističtější byli při hodnocení lidé, kteří se říjnových voleb zúčastnili. Pozitivně jich výsledek hodnotilo 45 procent, zatímco mezi nevoliči to bylo jen 18 procent.

Autory průzkumu také zajímalo, jak moc rozhodování o účasti v krajských volbách ovlivňovala obava z případné nákazy koronavirem. Více než tři pětiny dotázaných uvedly, že v jejich případě nehrála žádnou roli. U pětiny respondentů hrála obava z infekce roli pouze malou a u přibližně desetiny střední. Pět procent dotázaných uvedlo, že při rozhodování o volební účasti u nich měla obava z nákazy velký význam.

Strach z možného nakažení nemocí covid-19 rostla podle výsledků průzkumu spolu s věkem respondentů. Relativně vyšší byla také mezi vyučenými a lidmi se středním vzděláním bez maturity, naopak nižší u absolventů středních škol s maturitou a vysokoškolsky vzdělaných. Vyšší obavu z nákazy dále průzkum odhalil u nevoličů než u lidí, kteří ke krajským volbám šli.

Za nejdůležitější téma loňských voleb do krajských zastupitelstev označilo 14 procent lidí zdravotnictví nebo přímo situaci spojenou s epidemií covidu. "Prakticky shodně po pěti procentech se jako hlavní téma objevila doprava či dopravní infrastruktura a životní prostředí," uvádí CVVM. Přibližně stejně velký podíl respondentů za hlavní téma označil ekonomiku a rovněž zhruba pět procent odpovědí se týkalo stran, jejich kandidátů a stranických programů. Tři procenta respondentů považovaly za hlavní téma změny, nebo naopak zachování vedení kraje, a dále rozvoj kraje a rovněž protest proti současné vládě, proti hnutí ANO, případně proti premiérovi Andreji Babišovi.

Průzkum provedlo CVVM mezi 30. říjnem a 19. listopadem loňského roku. Na dotazy odpovídalo 1022 obyvatel ČR ve věku od 18 let.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 11. dubna 2021

Očekáváme v 5:00 4°C

Celá předpověď