Cvičení Ample Strike začne 3. září, zúčastní se i bombardér B-52

foto Ilustrační foto - Bombardér B-52.

Praha - Jedno z největších cvičení na českém území Ample Strike se bude letos konat 3. až 14. září. Zúčastní se ho asi 1200 vojáků z 19 zemí, zapojí se například i americký bombardér B-52, gripeny nebo německá tornáda a eurofightery. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel cvičení Zdeněk Gabriel.

Cílem cvičení je sladit činnosti pilotů a předsunutých leteckých návodčích, takzvaných JTAC. Ti v bojích navádí piloty letadel a vrtulníků na cíl, slouží tak jako jejich "oči". Pohybují se proto často v místech bojů nebo na území nepřítele.

Vojenské cvičení Ample Strike v Česku, grafický profil se základními údaji
Do České republiky se vypráví celkem 28 týmů předsunutých leteckých návodčí z 18 spojeneckých zemí. Do cvičení zasáhne 36 letounů a vrtulníků z celkem devíti zemí. Česká armáda zapojí jeden gripen, čtyři bitevníky L-159 a tři bojové vrtulníky Mi-24. Německo vyšle dva letouny eurofighter a dvě tornáda, USA mimo jiné bombardér B-52. Proti původním plánům nepřiletí polské Su-22. Podle Gabriela byl jejich provoz kvůli technickým potížím pozastaven. Vedení cvičení ještě s Američany jedná o zapojení strategického transportního letounu C-17 Globemaster. Gabriel poznamenal, že všechny letouny, které budou nad Českem působit ze zahraničí, neponesou výzbroj.

Celkem bude cvičit 850 českých a 200 zahraničních vojáků. Zapojí se i aktivní zálohy, které budou mít na starosti ostrahu letišť a základen. Podle Gabriela budou do cvičení zapojeny téměř všechny složky české armády. "Musíme zajistit například zdravotní zabezpečení, zajistit výcvikovou munici, techniku jako cíle, vyčlenit prostředky na přepravu osob a materiálu, zabezpečit přípravu stravy," poznamenal. Náklady na cvičení si každá ze zúčastněných zemí platí sama.

Stroje budou startovat z letišť v Náměšti, Čáslavi a Pardubicích. Samotné cvičení bude probíhat na Libavé, Boleticích, na bývalém vojenském letišti Bechyně a na náměšťském letišti.

Během akce by měla obdržet takzvanou certifikaci česká letecká jednotka, která bude příští rok nasazena ve společné takzvané battlegroup zemí Visegrádu určené pro Evropskou unii.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 13:00 24°C

Celá předpověď