Čtyři pomahači vídeňského útočníka dostali vysoké tresty, dva z nich doživotí

foto Ilustrační foto - Pietní místo v centru Vídně, kde v pondělí večer dvacetiletý Vídeňan s albánskými kořeny zastřelil dva muže a dvě ženy a přes dvě desítky dalších osob zranil, z toho sedm vážně.

Vídeň - Čtyři z šesti mužů, kteří byli obžalováni z napomáhání pachateli vídeňského atentátu z roku 2020. byli shledáni vinnými. Dva z odsouzených dostali doživotní tresty, třetímu soud udělil 20 let vězení a čtvrtému 19 let, uvedla rakouská média. Obžalovaní se činu přímo neúčastnili, atentátníkovi ale pomáhali s obstaráním střelných zbraní a při plánování útoku.

Na vraždách se měli podílet ještě další dva muži, kteří pachateli pomáhali, soud je nicméně osvobodil kvůli nedostatku důkazů. Jak nicméně uvedla agentura APA, shledal je vinnými ze šíření islamistické teroristické propagandy.

Dvacetiletý sympatizant takzvaného Islámského státu (IS), rodilý Vídeňan s kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii Kujtim Fejzulai, zabil v noci 2. listopadu 2020 v oblasti s intenzivním nočním životem v rakouské metropoli čtyři lidi a dalších 23 zranil. Policie ho zastřelila.

Šestice mužů ve věku od 22 do 32 let před soudem stanula kvůli údajnému napomáhání útočníkovi. Podle státního zastupitelství se sice nepodíleli přímo na teroristickém útoku, ale atentátník se s jejich pomocí dostal ke zbraním a munici a byl utvrzován ve svých teroristických záměrech.

Většina z šesti mužů byl aktivními členy nejrůznějších extremistických diskuzí na internetu. Útočník a jeden z obžalovaných byli již dříve odsouzeni za to, že se pokusili dostat do Sýrie, kde se chtěli připojit k ozbrojencům z Islámského státu. Oba byli propuštěni z vězení na konci roku 2019.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je úterý 28. března 2023

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď