Čtvrtý nakažený člověk se vyléčil, dorazil milion respirátorů

foto První letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny přiletělo 20. března 2020 na pražské Letiště Václava Havla. Do Česka by podle plánu státu měla mířit každý týden tři taková letadla, a to po dobu minimálně šesti následujících týdnů, uvedl dnes ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Na snímku hasiči vykládají obsah letadla.

Praha - Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku k dnešnímu večeru stoupl na 833. Nikdo na onemocnění COVID-19 dosud nezemřel, vyléčili se zatím čtyři pacienti. Zástupci vlády, která čelila kritice za nedostatek ochranných prostředků, dnes na pražském letišti sledovali přistání letadla s 1,1 milionu respirátorů z Číny. Další dvě zásilky se čekají v sobotu. Stát plánuje i dodávky roušek pro veřejnost, náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula vyzval občany k používání textilních roušek. Odborníci i politici vyzývají k dodržování omezení pohybu na veřejnosti a karanténu, jinak mohou nastat ještě drastičtější opatření. Schodek státního rozpočtu kvůli dopadům koronaviru na ekonomiku letos podle ministerstva financí překročí 100 miliard korun.

Tuzemské laboratoře k dnešnímu ránu provedly 11.619 testů, uvedlo na webu ministerstvo zdravotnictví. Pozitivních bylo zatím 833 testů, počet potvrzených případů dnes stoupl o 68. K dosud třem uzdraveným přibyla žena z Moravskoslezského kraje, oznámil dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle dosavadních informací je 63 pacientů s koronavirem v nemocnicích, z toho pět ve vážném stavu. U pacienta v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v kritickém stavu s nemocí COVID-19 budou moct lékaři použít experimentální lék Remdesivir. Jeho výrobce, firma Gilead z USA, lék již odeslala do Česka. Nemocnice ho zatím neobdržela.

Pro těžce nemocné bude podle Prymuly připraveno 400 lůžek s okamžitou možností na rozšíření kapacity na 800 lůžek. Limitem bude podle něj umístit 1500 těžce nemocných. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) také navrhl vyčlenit určitou kapacitu hotelů pro ubytování zdravotníků. Ti totiž podle Prymuly nechtějí riskovat, že zanesou nákazu mezi své blízké.

Do Česka dnes dorazila zakoupená zásilka 1,1 milionu respirátorů. Materiál bude po vyložení ještě dnes přepraven do centrálního skladu v Pardubicích. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) jednal s hejtmany o jeho přerozdělení. Respirátory budou prioritně rozdány mezi nemocnice a zdravotnická zařízení. Mluvčí Asociace krajů ČR Jana Pavlíková sdělila, že přímo kraje dostanou 450.000 respirátorů. Ministerstvo vnitra k dnešku utratilo 1,5 miliardy korun za ochranné pomůcky. Spotřebují se asi za dva týdny. Každý týden bude stát miliardu, uvedl Hamáček.

Pro veřejnost stát připravuje roušky, ale až po přednostním zásobení zdravotníků. Předseda Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Prymula dnes apeloval na občany, aby používali textilní roušky. Stát se bude snažit je pro lidi získat. Opakované zásobování jednorázovými rouškami je totiž podle něj při dnešním nedostatku zdravotnických pomůcek velmi komplikované.

Stát plánuje, že nejméně po dobu následujících šesti týdnů by do Česka měla mířit každý týden tři letadla s dodávkami zdravotnického materiálu z Číny. V sobotu má čínská společnost China Eastern přivézt dalších sedm milionů roušek, následně pak obří letoun Ruslan, který si stát zapůjčil na Ukrajině, více než 100 tun roušek, respirátorů a testů na koronavirus nového typu. Ruslan přiletí na letiště v Pardubicích. Premiér Andrej Babiš (ANO) po dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem řekl televizi Nova, že Zemanovy kontakty v Číně pomohly do Česka dostat ochranné pomůcky.

Od pondělí platí v Česku mimořádné omezení pohybu lidí s výjimkou cest do práce, pro základní životní potřeby nebo k lékaři. Zatím se mohou jít projít do parku či do přírody, ale nikoliv ve větších skupinách. Uzavřeny jsou hranice. Pokud budou lidé obcházet omezení pohybu a karanténu, může přijít na řadu úplný zákaz vycházení, řekl Prymula deníku Právo. Po jednání krizového štábu ale dnes uvedl, že třeba uzavření Prahy a jiných velkých měst by bylo nesmyslné.

Ministerstvo zdravotnictví důrazně doporučilo lidem dodržovat o nadcházejícím víkendu zákaz volného pohybu a omezit návštěvy chat a chalup. Hamáček řekl, že lidé by měli s ohledem na hrozbu šíření nového typu koronaviru zvážit, jestli je nutné na chaty jezdit. Pokud ano, měli by se zdržovat ve své vlastní skupině a nevycházet mezi místní, řekl.

Lidem nad 65 let je ode dneška na nákup potravin či drogerie nově vyhrazen čas mezi 07:00 a 09:00. Vláda ve čtvrtek po poradě s obchodníky změnila dobu, kterou původně stanovila na 10:00 až 12:00. Vymezený čas se přestal vztahovat na lékárny. Prymula navrhne vládě, aby zrušila slevové akce v obchodech. Podle něj to způsobuje komplikace kvůli shromažďování osob, rozvoz letáků je navíc potenciálním zdrojem šíření koronaviru.

Velmi těžce dopadá koronavirová pandemie na ekonomiku. Schodek státního rozpočtu v letošním roce kvůli dopadům koronaviru na ekonomiku překročí 100 miliard korun, řekla dnes České televizi ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard. Schodek plánuje MF pokrýt běžnou emisní činností, tedy vydáním státních dluhopisů.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhla, odpustit živnostníkům na půl roku povinné platby na důchodové pojištění, oznámilo dnes ministerstvo. Opatření by bylo účinné od března a dotklo by se podle úřadu asi 600.000 lidí. Zástupci zaměstnavatelů dnes vyzvali vládu, aby nejpozději o víkendu schválila pravidla kurzarbeitu pro firmy, na které dopadla koronavirová krize. Na tiskové videokonferenci to dnes řekli viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj, prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý a prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner.

Kabinet už ve čtvrtek rozhodl, že zaměstnavatelům proplatí náhrady mezd lidem v karanténě a 80 procent mzdy pracovníků zavřených provozů. Další tři opatření kurzarbeitu vláda zatím neschválila. Premiér ale uvedl, že se o návrzích ještě povede debata. Sněmovní opozice zase navrhuje rozšíření ošetřovného. Podle lidovců by mělo činit celý vyměřovací základ zaměstnance, nikoli 60 procent, jak je tomu nyní. ODS bude prosazovat osmdesátiprocentní dávku, což zvažuje i TOP 09.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď