Čtvrtkařka Vondrová poběží na MS semifinále, Šorm v téže disciplíně vypadl

foto Patrik Šorm v běhu na 400m v Eugene v Oregonu 17. července 2022.

Eugene (USA) - Lada Vondrová jako třetí česká atletka postoupila na mistrovství světa v Eugene do semifinále. V rozběhu na 400 metrů sice skončila na nepostupové čtvrté příčce, ale čas 51,55 sekundy s přehledem na účast v nejlepší čtyřiadvacítce stačil. Před ní naopak v téže disciplíně neuspěl pátý muž letošního halového mistrovství světa Patrik Šorm, který výkonem 46,07 zaostal téměř o tři desetiny za svým letošním maximem.

Vondrová v posledním ze šesti rozběhů předvedla svůj druhý nejlepší výkon v sezoně. Lepší byla jen ve finále republikového šampionátu v Hodoníně, kde si vylepšila osobní rekord na 51,13 sekundy. "Upřímně jsem chtěla postoupit přímo, abych byla v klidu. Neviděla jsem ty rozběhy předtím, takže když jsem viděla ten čas, tak jsem nevěděla, jestli to bude stačit, nebo ne. Jsem ráda," řekla České televizi.

Dvaadvacetiletá česká reprezentantka postoupila do semifinále na třetí vrcholné světové akci pod širým nebem za sebou, uspěla na mistrovství světa 2019 i na loňských olympijských hrách. "Vždycky jsem v semifinále běžela hůř než v rozběhu. Chtěla bych to napravit a běžet o co nejlepší čas. Brány finále jsou pro mě zavřené, takže to bude spíš boj s časem," dodala běžkyně, která touží po prolomení hranice 51 sekund. Semifinálovou účastí napodobila mílařky Kristiinu Mäki a Dianu Mezuliáníkovou, které jí pro dnešní rozběh zapletly copánky.

Šorm v prvním rozběhu, který vyhrál světový rekordman Wayde van Niekerk, finišoval až jako pátý. Měl daleko ke třetí příčce, která by znamenala přímý postup. Ani nevěřil, že by jeho výkon patřil mezi šest nejlepších časů, které rovněž znamenaly postup. "Moc napjatej asi nebudu. Nemyslím si, že to bude stačit, bohužel. Cítil jsem se dobře, ale dneska to tam nějak nebylo," litoval.

Nakonec byl semifinále blíž, než předpokládal. Před posledním ze šesti rozběhů ještě držel postupový šestý čas. Pak ale čtvrtý Christopher O'Donnell z Irska finišoval za 46,01 sekundy a českého reprezentanta vyřadil. Šorm si může spravit chuť ve štafetě. "Musím se nějak srovnat z tohoto času a psychicky se nastavit na to, že ve štafetě to bude dobré," řekl.

Večer, tedy v noci na pondělí středoevropského letního času, čeká kvalifikace diskaře Marka Bártu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď