Boltovým nástupcem na olympijské stovce je senzačně Ital Jacobs

foto Italský sprinter Lamont Marcell Jacobs po vítězství ve finále běhu mužů na 100 metrů na LOH v Tokiu.

Tokio - Ital Lamont Marcell Jacobs se stal v Tokiu překvapivým vítězem olympijského běhu na 100 metrů a časem 9,80 sekundy vylepšil evropský rekord. Jen pár minut před ním získal pro Itálii první zlato ve výšce Gianmarco Tamberi. Podělil se o něj s Mutazem Issou Baršimem z Kataru, oba zdolali 237 centimetrů. Yulimar Rojasová z Venezuely zlepšila 26 let starý světový rekord v trojskoku o 17 centimetrů na 15,67 metru a soutěž koulařek vyhrála podle očekávání Číňanka Kung Li-ťiao. Český zástupce Vít Müller nepostoupil ze semifinále běhu na 400 metrů překážek, čtvrtkař Pavel Maslák skončil už v rozběhu.

Šestadvacetiletý Jacobs se stal nečekaným nástupcem legendárního Jamajčana Usaina Bolta. Sprinterská velmoc neměla ve finále zastoupení, mistr světa z roku 2011 a dlouholetý Boltův stín Yohan Blake skončil už v semifinále stejně jako například první muž letošních tabulek Američan Trayvon Bromell.

Jacobs už v semifinále zlepšil o dvě setiny dosavadní evropský rekord, který časem 9,86 drželi Francouz Jimmy Vicaut (2015) a Francis Obikwelu z Portugalska (2004). Ve finále ještě další čtyři setiny ubral a stal se prvním Italem, který vyhrál olympijskou stovku. Do sezony přitom vstupoval s osobním rekordem 10,03. "Je to sen, je to sen, je to fantastické. Vyhrát olympijské hry bylo mým dětským snem, ale zjevně se sen může proměnit v něco jiného," radoval se syn italské matky narozený v Texasu, který od dvou let žije v Itálii.

Pro stříbro si v čase 9,84 doběhl Američan Fred Kerley, který má z mistrovství světa v Dauhá bronz ze čtvrtky a až letos se začal naplno věnovat nejkratšímu sprintu. "Zaběhl jsem perfektní závod a odnáším si stříbro. Nemohu si stěžovat," radoval se. Bronz vybojoval André De Grasse, stejně jako v Riu de Janeiro i v Dauhá. "Mám opravdu radost z osobního rekordu (9,89). Byl to kvalitní závod. Všichni běželi opravdu dobře, takže jsem rád že jsem znovu na pódiu," řekl Kanaďan.

Už v semifinále šokoval soupeře Číňan Su Ping-tchien, který po raketovém startu zlepšil osobní maximum o sedm setin a vytvořil asijský rekord 9,83. Ve finále to nezopakoval a skončil šestý.

Katarský výškař Baršim získal po bronzu z Londýna a stříbru z Ria i kov nejcennější. Od posledních her se stal dvakrát mistrem světa, ale také utrpěl vážné zranění, které málem ukončilo jeho kariéru. Přes 240 cm se od té doby nedostal. Letos se na závodech objevoval minimálně a všude prohrával, v tabulkách měl zapsáno jen 230, ale před zlatem na MS v Dauhá před dvěma lety to bylo podobné.

Na vrchol sezony si i tentokrát načasoval formu skvěle. Všechno až do 237 cm skákal na první pokus. Stejně dobře si vedl Tamberi, který o hry v Riu přišel na poslední chvíli, když si přetrhl šlachy v kotníku při pokusu o 241 cm. Na výšce 239 v Tokiu nikdo neuspěl. Maksim Nědosekov z Běloruska jen vinou horších pokusů bral bronz a Tamberi s Baršimem se dohodli, že místo rozeskakování vezmou zlato oba.

Američan JuVaughn Harrison, který si dal za úkol zlato ve výšce i dálce, se dostal do problémů už na 227 cm, které zdolal až na třetí pokus. I na dalších výškách musel opravovat a skončil výkonem 233 cm na sedmém místě. V pondělí ráno, patnáct hodin po dnešním finále, bude mít druhou šanci ve finále dálky.

Trojskokanka Rojasová získala pro Venezuelu čtvrté olympijské zlato v historii a první v atletice. Stříbrná medailistka z Ria a mistryně světa z let 2017 a 2019 potvrdila roli královny disciplíny. Hned prvním pokusem vytvořila olympijský rekord 15,41 a v té chvíli bylo o prvním místu rozhodnuto.

Žádná ze soupeřek letos nepřekonala hranici patnácti metrů. Rojasová za ní přistává v každém závodě a bylo jen otázkou času, kdy se ideálně trefí do odrazu. To se jí povedlo v poslední sérii, v níž vymazala z tabulek rekord Ukrajinky Inessy Kravecové z roku 1995. "Nemám slov. Nedokážu popsat tento pocit a tento okamžik. Zlatá medailistka s olympijským a světovým rekordem. To je fantastická noc. Šla jsem po tom. Věděla jsem, že v nohách tuhle vzdálenost dneska mám. Trošku se mi nedařilo technicky, ale do toho posledního skoku jsem dala všechno a vyšlo to," radovala se.

Těsně přes patnáct metrů se poprvé v kariéře dostala Patrica Mamonaová z Portugalska a vyneslo jí to stříbro. Třetí skončila Ana Peleteirová ze Španělska. Sedmatřicetiletá Caterine Ibargüenová z Kolumbie, světová jednička před Rojasovou, obhájkyně zlata a dvojnásobná mistryně světa, zapsala jen 14,25 a nepostoupila do užšího finále.

Favorizovaná Číňanka Kung Li-ťiao vyhrála soutěž koulařek výkonem 20,58 metru a zkompletovala svou sbírku olympijských medailí. Zlato je ale první, které dostala přímo na stadionu, ty předchozí získala až po dodatečné diskvalifikaci soupeřek za doping. Jako jediná překonala hranici dvaceti metrů a nejbližší soupeřku porazila o 79 centimetrů.

Stříbro získala Američanka Raven Saundersová výkonem 19,79 a bronz novozélandská veteránka Valerie Adamsová za 19,62. Šestatřicetiletá dvojnásobná olympijská vítězka a matka dvou dětí, která startovala už v Aténách v roce 2004, se vrátila do kruhu po mateřské a zranění a pátý start na hrách ozdobila čtvrtou medailí.

"Od minulé olympiády ze mě vzešli ti dva človíčci. Doufám, že budu dál inspirovat atletky po celém světě. Pokud toužíte po dítěti a chcete se vrátit a patřit do světové špičky, tak to jde. Určitě to můžete dokázat taky," prohlásila Adamsová. Matkou je i jamajská sprinterka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, která v sobotu doběhla druhá na 100 metrů.

Jedna z favoritek vrhu koulí Jessica Ramseyová, která při americké kvalifikaci překonala hranici dvaceti metrů, měla tři neplatné pokusy. Česká zástupkyně Markéta Červenková nepostoupila z kvalifikace.

Čtvrtkař Maslák skončil v rozběhu, překážkář Müller v semifinále

Jediný český zástupce v odpoledním atletickém olympijském programu v Tokiu Vít Müller zaběhl v semifinále závodu na 400 metrů překážek čas 49,69 sekundy, což stačilo jen na 22. místo. Pavel Maslák dopoledne v rozběhu na 400 metrů doběhl sedmý a čas 47,01 ho zařadil až na 40. místo, daleko od postupu do semifinále.

Müller byl o desetinu pomalejší než v rozběhu, z něhož postoupil z posledního místa. "Druhý běh byl o poznání těžší. Já jsem hlavně chtěl postoupit do semifinále. Jel jsem sem s nějakým 35. umístěním v rankingu a postupuje 24 lidí. Já jsem se semifinále spokojený. Ale na druhou stranu chtěl jsem běžet osobáček, ideálně pod 49 sekund. To se nepovedlo," zhodnotil Müller své tokijské vystoupení. Nic lepšího dosud čtyřiadvacetiletý běžec v atletice nezažil. "Je to životní úspěch. Pro mě je vůbec neskutečné, že jsem se sem dostal," poznamenal.

Nejlepší čas měl světový rekordman Nor Carsten Warholm. Přestože závěr vypustil, byl v cíli za 47,30. Jeho souboj s Američanem Raiem Benjaminem bude jedním z vrcholů úterního programu.

Maslák má v současné době daleko do formy, která ho v roce 2012 v Londýně i v Riu 2016 dostala do olympijského semifinále. Trojnásobný halový mistr světa se v Tokiu ani nepřiblížil svému letošnímu maximu 46,52 ze Zlaté tretry.

Jeho výkon poznamenala i střevní viróza těsně před závodem. "Je to samozřejmě zklamání, ale tak nějak to podtrhuje celou tu protrápenou sezonu. Nedodržela se příprava, i když ta závěrečná se docela povedla. Ale před čtyřmi dny jsem asi něco špatného snědl, nejspíš uzeného lososa, takže jsem chytl střevní potíže. Až včera mi skončily," řekl.

Češi poběží v Tokiu i čtvrtkařskou štafetu, ale Maslák si není jistý, zda se do vybraného kvarteta v aktuální kondici vejde. "Kluci měli včera test a běželi ve formě, spíš si trenéři dneska sednou a já si s nimi promluvím taky, abychom udělali to nejlepší složení a kluci mohli běžet co nejrychleji. Nevím, jestli tam v téhle formě patřím," řekl.

Nejrychlejší čtvrtku zaběhl Američan Michael Cherry 44,82, další čtyři běžci se dostali pod 45 sekund, vesměs s vypuštěným závěrem. Síly šetřil i světový rekordman v běhu na 400 metrů Jihoafričan Wayde van Niekerk, jehož letos trápí zdravotní problémy.

V semifinále běhu na 100 m překážek zazářila Jasmine Camachová-Quinnová z Portorika, která je letos na této trati nejrychlejší a v Tokiu ještě ze svého maxima šest setin ubrala. V mírném protivětru časem 12,26 výrazně vylepšila olympijský rekord a k tomu světovému jí scházelo jen šest setin. Jeho držitelka Američanka Kendra Harrisonová se s ní v pondělí utká v přímém souboji o titul nejlepší překážkářky.

Světová rekordmanka v hodu kladivem Polka Anita Wlodarczyková zahájila cestu k třetímu olympijskému zlatu hned prvním vydařeným pokusem 76,99, více než tři metry přes kvalifikační limit. Podobně suverénně postoupila do finále srbská dálkařka Ivana Španovičová. Bronzová medailistka z Ria přistála na rovných sedmi metrech. Ruska Darja Klišinová, druhá z mistrovství světa v roce 2017, měla tři přešlapy a ve finále nebude.

V semifinále běhu na 800 metrů byl stejně jako v rozběhu nejrychlejší Cheruiyot Rotich z Keni v čase 1:44,04 a potvrdil, že může navázat na krajana, dvojnásobného olympijského vítěze Davida Rudishu, který závod sledoval z tribuny. Skvělý finiš ale ukázal i halový mistr Evropy Polák Patryk Dobek. Nepostoupil Francouz Pierre-Ambroise Bosse, mistr světa z roku 2017. Stříbrný z olympijských her v Londýně Nijel Amos z Botswany nezaviněně upadl a po uznaném protestu ve finále scházet nebude.

V běhu žen na 3000 metrů překážek měla nejlepší čas Winfred Yaviová z Bahrajnu 9:10,80. Tak rychle se ještě rozběh steeplu na hrách nikdy neběžel.

Atletická finále na LOH:

Muži:

100 m (vítr +0,1 m/s): 1. Jacobs (It.) 9,80 - evropský rekord, 2. Kerley (USA) 9,84, 3. De Grasse (Kan.) 9,89, 4. Simbine (JAR) 9,93, 5. Baker (USA) 9,95, 6. Su Ping-tchien (Čína) 9,98, Adegoke (Nig.) nedokončil, Hughes (Brit.) diskvalifikován.

Výška: 1. Baršim (Kat.) a Tamberi (It.), 3. Nědosekov (Běl.) všichni 237, 4. U Sang-hjok (Korea), 5. Starc (Austr.) oba 235, 6. Akimenko (Rus.), 7. Harrison (USA) oba 233, 8. Lovett (Kan.) 230.

Ženy:

Trojskok: 1. Rojasová (Ven.) 15,67 - světový rekord, 2. Mamonaová (Portug.) 15,01, 3. Peleteirová (Šp.) 14,87, 4. Rickettsová (Jam.) 14,84, 5. Poveaová (Kuba) 14,70, 6. Minenková (Izr.) 14,60, 7. Orjiová (USA) 14,59, 8. Williamsová (Jam.) 14,51.

Koule: 1. Kung Li-ťiao (Čína) 20,58, 2. Saundersová (USA) 19,79, 3. Adamsová (N. Zél.) 19,62, 4. Dongmová (Portug.) 19,57, 5. Sung Ťia-jüan (Čína) 19,14, 6. Wescheová (N. Zél.) 18,98, 7. Roosová (Švéd.) 18,91, 8. Gambettaová (Něm.) 18,88.

 

Rozběhy a kvalifikace:

Muži:

400 m: 1.Cherry (USA) 44,82, ...40. Maslák (ČR) 47,01 - nepostoupil do semifinále.

Ženy:

3000 m př.: 1. Yaviová (Bahr.) 9:10,80, dálka: 1. Španovičová (Srb.) 700, kladivo: 1. Wlodarczyková (Pol.) 76,99.

Dálka: 1. Španovičová (Srb.) 700.

Kladivo: 1. Wlodarczyková (Pol.) 76,99.

Semifinále:

Muži:

100 m (vítr +0,9 m/s): 1. Su Ping-tchien (Čína) 9,83, 2. Baker (USA) 9,83, 3. Jacobs (It.) 9,84 - evropský rekord.

800 m: 1. Rotich (Keňa) 1:44,04.

400 m př.: 1. Warholm (Nor.) 47,30, ...22. Müller (ČR) 49,49 - nepostoupil do finále.

Ženy:

100 m př. (-0,2 m/s): 1. Camachová-Quinnová (Portor.) 12,26.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď