ČTÚ uvolní první pásmo milimetrových vln pro 5G

foto Mobilní telefon připojený k síti 5G na snímku pořízeném v Praze 1. července 2020.

Praha - Český telekomunikační úřad (ČTÚ) uvolní první část pásma tzv. milimetrových vln 24 až 27,5 GHz pro technologie 5G. Frekvence umožní internet o rychlosti až deset Gbit/s. Úsek pásma o šířce jeden GHz ČTÚ prozatím zpřístupní k experimentálnímu provozu. Testy jsou podmínkou budoucího komerčního využití. Úřad to dnes oznámil v tiskové zprávě.

Opatření vydané radou ČTÚ stanoví základní technické podmínky a způsob autorizace pásma. "ČTÚ k tomuto kroku přistoupil i s vědomím toho, že na trhu teprve vzniká nabídka zařízení 5G a reálně zatím neexistuje poptávka po nových službách v tomto pásmu," oznámil úřad.

K upřesnění podmínek pro komerční využití přistoupí ČTÚ na základě poznatků z experimentálního využití pásma, optimalizace plánovacích mechanismů a výsledku projednávání návrhů evropských technicko-regulačních opatření k zajištění vzájemné koexistence sítí. Vyhodnocení experimentu plánuje na konci prvního pololetí příštího roku.

Jako milimetrové vlny se označuje frekvenční pásmo spektra od zhruba 24 GHz do 100 GHz. Jejich výhodou proti nižším frekvencím je řádově vyšší datová propustnost díky větší šířce kanálu, kdy lze přenášet data rychlostí až deset Gbit/s. Nevýhodou je krátký dosah a obtížný průchod překážkami.

V současnosti rovněž běží aukce kmitočtů pro 5G v pásmech 700 MHz a 3,4 až 3,6 GHz, do které se přihlásilo sedm zájemců. Samotná dražba ještě nezačala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je neděle 25. října 2020

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď