ČTÚ spustil aplikaci pro certifikované měření rychlosti internetu

foto Mobilní telefon, smartphone - ilustrační foto.

Praha - Český telekomunikační úřad (ČTÚ) spustil nástroj na certifikované měření rychlosti připojení k internetu NetTest. Novou aplikaci ČTÚ přímo provozuje a nahradila dříve doporučovaný NetMetr. Uživatelům umožní měření a kontrolu smluvně deklarované rychlosti pro případné reklamace. ČTÚ to dnes oznámil v tiskové zprávě.

NetTest, který měří skutečně dosahovanou rychlost stahování (download), vkládání (upload) a doby odezvy (ping), je dostupný na adrese https://nettest.cz/cs/. Výhodou nástroje je možnost tzv. certifikovaného měření, které plně automaticky provede celý proces s výsledkem v podobě PDF dokumentu, jenž lze použít pro případnou reklamaci u poskytovatele služby.

"Domníváme se, že právě certifikované měření významně usnadní běžným uživatelům případnou reklamaci, protože odpadnou starosti s tím, jak výsledek uložit a mít tak pro poskytovatele služby potřebný doklad," uvedla předsedkyně rady ČTÚ Hana Továrková.

Při měření si uživatelé musí dát pozor, aby na pozadí neběžela žádná další aplikace využívající připojení, a že je po dobu měření k internetu připojen pouze jejich počítač, a to pomocí kabelu, nikoliv prostřednictvím Wi-Fi. Dále by měli mít nejnovější aktualizovanou verzi operačního systému a webového prohlížeče.

Od začátku letošního roku platí pro operátory povinnost přesně informovat zákazníky o parametrech poskytovaného internetového připojení. U pevného internetu musí být ve smlouvě či smluvním dokumentu uvedena inzerovaná rychlost, maximální rychlost, dále běžně dostupná rychlost, která by měla být k dispozici 95 procent času a nesmí být stanovena nižší než 60 procent rychlosti inzerované. Minimální rychlost pak nesmí být nižší než 30 procent rychlosti inzerované. V případě mobilního připojení musí poskytovatelé ve smlouvě informovat vedle inzerované rychlosti i o odhadované maximální rychlosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pondělí 25. října 2021

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď