ČTÚ nově v aukci vyčlenil část kmitočtů 700 MHz pro nového hráče

foto Logo mobilní sítě 5G - ilustrační foto.

Praha - Český telekomunikační úřad znovu upravil podmínky aukce kmitočtů pro sítě 5G. Vyhradil část frekvencí v klíčovém pásmu 700 MHz pro nového hráče. Na připomínky v nově vypsané veřejné konzultaci mají operátoři další měsíc. Zahájení výběrového řízení pak ČTÚ předpokládá ještě během letošního léta. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

Úřad se podle sdělení rozhodl na základě souhrnného posouzení všech připomínek z veřejné konzultace předchozího návrhu. "Z obdržených připomínek je zřejmý zájem několika významných subjektů o vstup na trh a shoda připomínkujících, že případný nový operátor by měl mít možnost získat rádiové kmitočty v pásmu 700 MHz umožňující celoplošné pokrytí. ČTÚ proto nově v pásmu 700 MHz vyhrazuje blok o velikosti deset MHz pro nové zájemce o vstup na trh. Tím podporuje možnost vzniku nového celoplošného infrastrukturního hráče," oznámil ČTÚ.

V souladu s dlouhodobým cílem podpory vstupu nových subjektů na trh ČTÚ v novém návrhu zachoval závazek národního roamingu ve prospěch všech nových operátorů. Zpřísnil ale podmínky využití sítí stávajících operátorů tak, aby motivoval nové operátory ke stavbě vlastních sítí. Zvýšil parametry vlastního pokrytí obyvatelstva a počtu vybudovaných základnových stanic. ČTÚ rovněž nově umožní, aby v závislosti na výsledcích výběrového řízení poskytovali na základě závazku národní roaming jen někteří ze stávajících operátorů.

V novém návrhu již také není vyčlenění části pásma 3400 až 3600 MHz pro průmyslové využití a v aukci se bude dražit celé spektrum. Držitelé kmitočtů budou ale povinni umožnit průmyslu nezávislé využití rádiových kmitočtů. Minimální (vyvolávací) ceny za jednotlivé aukční bloky byly stanoveny na základě analýzy dosažených cen v relevantních evropských zemích (benchchmarku).

Vodafone upozornil, že jde již o třetí změnu koncepce aukce za několik posledních měsíců. I nové podmínky podle operátora v řadě ohledů bezprecedentně vybočují z regulační praxe v Evropě.

"Nestandardní podmínky aukce odradí operátory, a to i případného nováčka, od potřebných investic do 5G ve venkovských oblastech. Přínos mobilních sítí jasně ukázala aktuální krize vyvolaná koronavirem a digitalizace bude bezesporu jedním z akcelerátorů ekonomického oživení, které bude v následující době tak nezbytné. Podmínky aukce velmi pravděpodobně způsobí zaostávání ČR v budování 5G sítí," řekl ČTK mluvčí Ondřej Luštinec. Další dva operátoři nový návrh zatím studují.

Zahájení aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G ČTÚ nejprve přesunul z loňského podzimu na leden. V listopadu pak bylo zveřejněno, že ČTÚ chce přidělit frekvence pro rychlé mobilní sítě 5G vítězům aukce letos 1. července. Kmitočty plánoval regulátor přidělit v době, kdy bude kompletně vypnuté digitální pozemní televizní vysílání DVB-T, které frekvence v pásmu 700 MHz využívá. Aukce má vynést kolem osmi miliard korun. O kmitočty vedle stávajících operátorů projevily v minulosti zájem například společnost Nordic Telecom nebo energetická firma ČEZ, spekulovalo se i o Sazka Mobilu. Kvůli aukci 5G letos v lednu rezignoval na funkci dosavadní šéf úřadu Jaromír Novák.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 15:00 2°C

Celá předpověď