Čtěte a přemýšlejte, radí izolovaným italský Robinson

foto Kniha, čtenář - ilustrační foto.

Řím - Ostrůvek Budelli, který se nachází mezi italskou Sardinií a francouzskou Korsikou, má už přes třicet let jen jednoho obyvatele. Jedenaosmdesátiletý Mauro Morandi, přezdívaný též italský Robinson, v izolaci čte a přemýšlí a tyto aktivity nyní doporučuje i milionům lidí po celém světě, kteří kvůli koronaviru nesmí vycházet z domu. Izolace je podle něj náročná, ale může přinést uspokojení, píše stanice CNN.

Morandi většinu roku tráví procházkami mezi křovinami a útesy, samotu mu zpříjemňují i růžové písky a tyrkysové moře, které v letních měsících navštěvují turisté. I středomořské zimy však umí být kruté a Morandi se proto v této době musí uchýlit do chatrče, kde má tekoucí vodu a elektřinu.

Itálie v boji s pandemií zavedla přísná opatření včetně izolace, aby se co nejvíce snížil přenos viru mezi lidmi. K podobným omezením pohybu přistoupila ostatně i řada dalších zemí včetně Česka.

"Každou zimu jsem zavřený v domě, po celé měsíce sotva vyjdu. Čas trávím na verandě pod baldachýnem. Tak proč by lidé nemohli doma zůstat dva měsíce? Je to absurdní," myslí si poustevník o náročnosti nařízení nevycházet z domu.

"Hodně čtu a přemýšlím. Myslím si, že mnoho lidí se bojí čtení, protože když se do něj pustí, začnou meditovat a přemýšlet o věcech, a to je nebezpečné," říká Morandi, který nudu zahání i na instagramu a jiných sociálních sítích.

Podle poustevníka většina lidí nechce být sama, protože nedokážou vystát svou vlastní společnost. "Když začnete na věci pohlížet v novém světle a jste kritičtí, můžete zjistit, jak ubohý život vedete, nebo že jste špatný člověk, nebo že děláte špatné věci," míní. Taková introspektiva však může člověku přinést i uspokojení, dodává Morandi, který popisuje svou proměnu z nenapravitelného tuláka v novodobého Robinsona.

"Pochopil jsem, že ta nejkrásnější, nejvíc nebezpečná, dobrodružná a nejpříjemnější cesta ze všech je ta vnitřní, ať už sedíte doma nebo pod stříškou tady na Budelli. Zůstat doma a nic nedělat proto může být pro spoustu lidí náročné," myslí si Morandi, který se ani v izolaci necítí osamělý.

Itálie nyní eviduje přes 47.000 nakažených, nemoci způsobené koronavirem v zemi podlehlo přes 4000 lidí. Poustevník, kterému na opuštěném ostrůvku nákaza nehrozí, se proto obává hlavně o zdraví svých přátel a příbuzných, jež žijí v těžce zasažené severní Itálii.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 28. května 2020

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď