Čtenáři si mohou hlasitým předčítáním připomenout Amose Oze

foto Izraelský spisovatel Amos Oz.

Praha - Jako vzpomínka na nedávno zesnulého izraelského spisovatele Amose Oze se v úterý v Praze uskuteční nepřetržité čtení z jeho textů. Setkání nazvané Slova za Amose Oze pořádá ve svém sídle v Široké ulici od 18:00 Společnost Franze Kafky. Amos Oz, který by se 4. května dožil 80 let, byl také držitelem Ceny Franze Kafky, jíž společnost pořádá.

"Cílem je, aby po dvě hodiny nepřetržitě zněla Ozova slova jako ekumenická vzpomínka na mimořádného spisovatele a veřejně angažovaného člověka, se kterým jsme měli čest se potkat," uvedla dnes v tiskové zprávě Lucie Paříková z kafkovské společnosti. Během dvouhodinového čtení může kdokoli z příchozích číst, třeba jen pár minut, jakoukoli pasáž z kteréhokoli Ozova díla. Příchod i odchod je volný.

Amos Oz byl izraelský spisovatel, esejista, novinář a profesor literatury na Ben Gurionově univerzitě v Beerševě. Zemřel loni 28. prosince. Je nejvíce překládaným spisovatelem v historii Izraele a zároveň byl politickým aktivistou, jenž dlouhá desetiletí hlásal usmíření mezi Židy a Araby. Jeho knihy byly vydány ve zhruba 40 jazycích, včetně arabštiny, ve 35 státech. Je nositelem řady ocenění a vyznamenání, včetně Řádu čestné legie, Ceny prince Asturského či Izraelské ceny.

Oz se narodil jako Amos Klausner v Jeruzalémě v rodině východoevropských Židů, kteří se přistěhovali do tehdejší britské mandátní Palestiny v polovině 30. let. Po službě v jednotce Nachal studoval Oz filozofii a hebrejskou literaturu na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Na vlastní kůži zažil dvě arabsko-izraelské války a z této zkušenosti vyplývá i jeho návrh kompromisního teritoriálního vypořádání s Palestinci.

"Nemůžeme být jednou šťastnou rodinou, protože nejsme šťastní a nejsme jedna rodina. Jsme dvě nešťastné rodiny. Musíme dům rozdělit na dva menší sousedící byty," řekl Oz loni v rozhovoru s Deutsche Welle u příležitosti 70. výročí vzniku Izraele.

Oz strávil přes 30 let v kibucu, kam odešel v 15 letech. Kibuc ho vyslal studovat na univerzitu. Poté se do něj vrátil a napsal zde svůj první román.

Roku 1965 mu vyšla první sbírka povídek Země šakalů. Jeho první román Jinde, možná vyšel roku 1966. Je autorem celkem 40 knih, z nichž nejoceňovanější je patrně autobiografický román Příběh o lásce a tmě z roku 2002. Kromě beletrie Oz pravidelně uveřejňoval eseje zaměřené na politiku, literaturu a otázky míru. Dříve publikoval v izraelském deníku Davar, po jeho zániku v 90. letech uveřejňoval své články v deníku Jediot Achronot.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď