ČT zve do debaty 12. ledna všechny kandidáty, stejný den plánuje debaty i Nova

foto Česká televize - logo.

Praha - Česká televize plánuje do prezidentské debaty ve čtvrtek 12. ledna před prvním kolem volby hlavy státu pozvat všechny kandidáty. V případě druhého kola voleb chystá na čtvrtek 26. ledna debatu, do níž budou pozváni dva postupující kandidáti. ČT to dnes oznámila v tiskové zprávě. Ve stejný den, tedy ve čtvrtek 12. ledna plánuje TV Nova v podvečer a večer dvě debaty, každou se čtyřmi kandidáty podle preferencí v průzkumech. ČT již dříve uvedla, že má potvrzenou účast v superdebatě 12.ledna a 26.ledna od favorizovaných kandidátek a kandidátů s výjimkou Andreje Babiše. Nova informovala, že nikdo z kandidátů zatím účast neodmítl. Prima plánuje dvě diskuse vždy na středy 4. a 11. ledna a duel před druhým kolem 25. ledna. ČRo chystá debatu na páteční poledne 13. ledna.

Ministerstvo vnitra připustilo k lednovým volbám zatím devět kandidátů. Případné další uchazeče doplní v případě, že Nejvyšší správní soud vyhoví jejich odvolání proti rozhodnutí o vyřazení z voleb.

ČT na konci listopadu navrhla komerčním televizím uspořádání společné národní debaty. Na to Nova ani Prima nepřistoupily. Poslední prezidentský duel na ČT se v roce 2018 s 2,7 milionu diváků stal nejen nejsledovanějším pořadem roku na všech TV stanicích, ale i nejsledovanější politickou debatou v historii měření sledovanosti.

Veřejnoprávní televize již nyní nabízí rozhovory s kandidáty na Hrad v Interview ČT24. Od 28. prosince bude vysílat předvolební spoty. Od úterý 6. prosince se k předvolebnímu vysílání připojí Hyde Park s prezidentskými kandidáty, který poskytne prostor pro odpovědi jednotlivých uchazečů o post prezidenta mimo jiné i na dotazy diváků.

Nova počítá se dvěma debatami ve čtvrtek 12. ledna. Do nich se dostanou ti kandidáti, kteří se umístí v top osm podle průměru z volebních průzkumů renomovaných agentur pro zjišťování veřejného mínění v období od 1. října do 8. ledna. Do první debaty, která bude začínat v 17:00 a bude ji moderovat Bára Divišová, bude pozváno pět kandidátů, kteří se v průzkumech neumístili mezi prvními třemi. Debata bude trvat hodinu a půl. Od 20:00 čeká na diváky druhá debata, a to se třemi kandidáty s nejvyššími preferencemi. Tuto debatu bude moderovat Rey Koranteng a bude rovněž trvat hodinu a půl.

S prezidentskými kandidáty se postupně schází ředitel zpravodajství Novy Kamil Houska. Schůzky se konají již několik týdnů. "Kandidáty na nich transparentně informujeme o podobě volebního vysílání TV Nova, a také o termínech debat. Žádný z kandidátů zatím proti plánu neměl námitky a neodmítl svoji účast na samotných debatách," dodala mluvčí Novy Tereza Žižková.

Televize Prima naplánovala první debatu kandidátů s publikem ve velkém studiu na středu 4. ledna, další pak o týden později 11. ledna. Superduel mezi dvěma finalisty bude ve středu 25. ledna před případným druhým kolem voleb. Moderátory superdebat a superduelu budou Terezie Tománková a Petr Suchoň.

"Po zprůměrování relevantních předvolebních průzkumů uděláme dvě skupiny těch kandidátů, kteří mají alespoň minimální šanci postoupit do druhého kola. V superdebatě 4. ledna se ve studiu utkají hradní adepti s nižšími preferencemi, o týden později, 11. ledna, pak kandidáti, které průzkumy favorizují," dodala mluvčí Gabriela Semová.

Český rozhlas chystá závěrečnou superdebatu prezidentských kandidátů na den volby 13. ledna. Pozváni budou ti, kteří v průzkumech renomovaných a prověřených agentur překročí pět procent voličských hlasů. Živý přenos z největšího studia S1 za účasti publika složeného z jejich podporovatelů začne po hlavních zprávách v poledne a skončí minutu před otevřením volebních místností. Jejím moderátorem bude Jan Pokorný.

Na Radiožurnálu také tento týden odstartoval projekt Den s kandidátem, který každé pondělí, středu a pátek seznámí posluchače s jedním z uchazečů o post hlavy státu. Čtvrtek bude na Radiožurnálu až do voleb vyhrazen tematickým Prezidentským speciálům. Rozhlas poskytne také podle zákona všem kandidátům prostor pro odvysílání volebních spotů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď