Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí meziročně vzrostla o 5 %

foto Nákupy - ilustrační foto.

Praha - Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí zrychlila meziroční růst ze 4,7 procenta v předchozím čtvrtletí na pět procent. Potvrdil to zpřesněný odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ). K růstu přispěla hlavně domácí poptávka. Zpřesněné údaje potvrdily také zpomalení mezičtvrtletního růstu z 2,5 procenta na 0,5 procenta. Meziroční výsledek je podle analytiků nejlepší za téměř dva roky, růst je navíc poměrně rovnoměrně rozložen.

Hrubý domácí produkt v Česku. Čtvrtletní hodnoty od roku 2013 do roku 2017, meziroční srovnání v procentech stálé ceny, SOPR=100, sezonně očištěno.
Meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) tak byl v letošním 3. čtvrtletí nejvyšší za poslední dva roky. Naposledy posílilo hospodářství výrazněji ve 3. čtvrtletí roku 2015, a to o 5,7 procenta.

K růstu tuzemské ekonomiky pomohla podle ČSÚ hlavně domácí poptávka. "Na růstu domácí poptávky se podílela rostoucí spotřeba domácností a pokračující růst investičních výdajů," sdělili statistici. Reálná spotřeba domácností vzrostla oproti loňsku o 4,4 procenta, a přispěla tak ke zvýšení celkových výdajů na konečnou spotřebu o 3,4 procenta.

"Domácnosti těží z napnutého trhu práce. Nezaměstnanost skoro každý měsíc přepisuje historické rekordy a mzdový růst letos výrazně zrychlil," komentoval údaje o HDP analytik Komerční banky Viktor Zeisel. "Navíc spotřebitele neopouští optimismus. Nic totiž nenasvědčuje tomu, že by dobré časy měly brzy skončit," doplnil.

Analytici: Ekonomika roste nejvíce za dva roky, růst je rovnoměrný

Růst české ekonomiky v letošním 3. čtvrtletí je nejlepším výsledkem za téměř dva poslední roky. Navíc je poměrně rovnoměrně rozložen, což zvyšuje jeho robustnost a snižuje riziko citelného zpomalení, shodli se analytici oslovení ČTK. Příznivý vývoj tak bude podle nich v dalších čtvrtletích pokračovat. HDP ve třetím čtvrtletí zrychlil meziroční růst ze 4,7 procenta v předchozím čtvrtletí na pět procent.

"Za růstem stojí na straně poptávky téměř rovným dílem spotřeba domácností i investice, pozitivně zapůsobil i zahraniční obchod. Spotřebu táhne nahoru rekordní zaměstnanost ruku v ruce se zlepšující se finanční situací domácností," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Impozantní je podle něj stále silně pozitivní dopad zahraničního obchodu, protože v době zesilující tuzemské spotřebitelské i investiční poptávky by se dal čekat spíše opak.

Bohuslav Čížek ze Svazu průmyslu a dopravy uvedl, že česká ekonomika roste zhruba dvojnásobným tempem oproti celé EU i eurozóně. "Růst sice bude pokračovat, i když pravděpodobně ne tak rychle jako v letošním roce. Předpokládáme, že v příštím roce poroste HDP o něco přes tři procenta," dodal.

Rovnoměrně rozložený růst spojený s vyšší investiční aktivitou je zároveň dobrým předpokladem pro to, aby příznivá situace pokračovala i v následujícím období, soudí analytik ING Bank Jakub Seidler. Tuzemská ekonomika podle něj v letošním roce zrychlí zhruba o 4,5 procenta, což bude s výjimkou roku 2015 nejrychlejší růst HDP za posledních deset let.

Česká ekonomika zůstává premiantem regionu, když si ze všech zemí střední Evropy udržuje nejrychlejší dynamiku HDP, připomněl analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Ve zveřejněných číslech lze podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška těžko hledat známky nějakých začínajících problémů v české ekonomice. Její výbornou kondici pravděpodobně ukáže i poslední kvartál roku a díky setrvačnosti se vydaří i vstup do roku 2018, podotkl.

Investice do strojů signalizují, že podniková sféra tváří v tvář nedostatku vhodné pracovní síly a souvisejícímu růstu nákladů práce zvyšuje svoji produktivitu, uvedl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Produktivita by měla v ČR letos růst jedním z nejrychlejších temp v rámci EU, což podle něj vytváří předpoklad pro růst životní úrovně v ČR v nadcházejících letech a pro reálnou konvergenci k ekonomicky vyspělejším zemím unie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 3°C

Celá předpověď