Stavebnictví roste, obchod je v deficitu, průmysl roste jen díky slabému loňsku

foto Vývoj průmyslové výroby v ČR od října 2021 do října 2022.

Praha - Průmyslová výroba v Česku letos v říjnu meziročně stoupla o 3,1 procenta, růst však zpomalil ze zářijových 8,3 procenta. Stavebnictví se v desátém kalendářním měsíci vrátilo k růstu, meziročně stouplo o procento. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), který rovněž informoval, že zahraniční obchod ČR skončil v říjnu podeváté v řadě schodkem, tentokrát 26,8 miliardy korun. Podle analytiků jsou výsledky českého průmyslu zklamáním. Schodek zahraničního obchodu očekávali nižší.

Fotogalerie

Za říjnovým meziročním růstem průmyslu byl výhradně vývoj ve výrobě motorových vozidel. "Tam se stejně jako v předchozích dvou měsících projevila nízká loňská srovnávací základna,“ poznamenal ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Produkce automobilek zásadně ovlivnila ale i meziměsíční pokles průmyslu o 3,7 procenta. V říjnu se totiž opět začaly v tomto odvětví objevovat dílčí problémy se zásobováním některými komponenty, uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.

Pro analytiky oslovené ČTK představují výsledky českého průmyslu zklamání. Bez efektu nízké srovnávací základny z minulého roku by podle nich byl průmysl v mírném poklesu. V podzimních měsících už podle partnera PwC ČR a experta na krizové poradenství Petra Smutného na některé výrobce dopadly drahé energie takovou měrou, že pozastavovali výrobu.

Zdrženlivě odborníci hodnotí dnes zveřejněné údaje o kondici českého stavebnictví. Stavební výroba se v říjnu vrátila k růstu, meziročně reálně vzrostla o jedno procento a meziměsíčně byla vyšší o 1,8 procenta. V září stavební produkce zaznamenala po revizi meziroční pokles 2,9 procenta.

Odborníci ale upozorňují, že mírný růst neznamená pozitivní trend. "Stále platí, že z těchto výsledků opět žádný závěr neplyne. Situaci je potřeba sledovat dlouhodobě," uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že v součtu posledních pěti měsíců výkony stavebních firem za loňským rokem mírně zaostávají.

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu podle předběžných údajů ČSÚ schodkem 26,8 miliardy korun. Meziročně byl o deset miliard větší. V deficitu je obchodní bilance devátý měsíc v řadě. Hlavní příčinou schodku zůstávají podle statistiků vysoké ceny dovážených energetických komodit a vstupů.

Schodek zahraničního obchodu byl vyšší, než očekávali analytici. Podle nich se na negativním výsledku stejně jako v předchozích měsících podepsal zejména dovoz minerálních paliv. Za celý rok by podle analytiků mohla bilance zahraničního obchodu skončit v deficitu přes 200 miliard korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 4. února 2023

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď