ČSÚ zveřejní další zpřesněná data o vývoji HDP v prvním čtvrtletí

foto Budova ČSÚ (Český statistický úřad) v ulici Na padesátém u stanice metra Skalka.

Praha - Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní další zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí. Podle posledních údajů z konce května česká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně stoupla o 4,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,9 procenta. Zpřesněný květnový odhad ukázal na výraznější růst českého hospodářství, než statistici předpokládali v dubnu. Tehdy uváděli meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) o 4,6 procenta a mezičtvrtletní o 0,7 procenta.

K posílení výkonu ekonomiky proti loňsku přispěly podle statistiků hlavně výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Naopak negativní vliv měla na vývoj HDP zahraniční poptávka.

"Srovnávací základna loňského roku byla ještě do značné míry ovlivněna protiepidemickými opatřeními a nedostatkem komponent zejména pro průmysl," sdělil ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. "V tomto roce se ve výdajích domácností již začíná projevovat rostoucí cenová hladina a omezování jejich výdajů zejména na předměty dlouhodobé spotřeby," doplnil. Podle ekonomů v dalších čtvrtletích lze čekat kvůli dopadům války na Ukrajině a rostoucí inflaci zhoršení výkonu ekonomiky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 27. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď