Elektronické sčítání lidu začalo několikahodinovým výpadkem

foto Rehabilitační pracovnice Petra Říhová pomáhala 27. března 2021 s dalším personálem v Domově pro seniory Clementas v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku místním obyvatelům vyplňovat údaje do Sčítání lidu, domů a bytů 2021. Kvůli přetížení systém nefungoval a Český statistický úřad ráno elektronické sčítání pozastavil.

Praha - Český statistický úřad (ČSÚ) musel dnes ráno kvůli technické závadě pozastavit elektronické sčítání lidu, domů a bytů, které začalo o půlnoci. Na webu ani v aplikaci nešlo vyplnit on-line formulář. Po 17:00 úřad oznámil, že sčítání obnovil, i poté měl ale systém problémy - některým lidem nešlo dokončit sčítání nebo se nemohli přihlásit přes datovou schránku. Výpadek způsobila podle statistiků chyba v modulu pro vyplňování adres, což vedlo k přetížení systému. Premiér Andrej Babiš (ANO) činí odpovědným z výpadku ředitele Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marka Rojíčka. Opoziční politici i odborníci poukazují na to, že stát selhal i při několika předchozích IT projektech.

Fotogalerie

Babiš chce od Rojíčka na pondělní vládě slyšet, proč systém nefungoval, a vidět smlouvu s dodavatelem, kterým je společnost OKsystem.

Předseda ČSÚ Rojíček na mimořádném briefingu uvedl, že příčinou výpadku on-line sčítání byla závada modulu pro vyplnění adres, která zapříčinila zahlcení databázových serverů. Problém tak nebyl podle něj v samotném počtu přihlášených lidí, kteří se chtěli sčítání zúčastnit. Vyloučil, že by důvodem výpadku byl kybernetický útok.

Sčítání začalo oficiálně o půlnoci. Do služby se od rána nebylo možné přihlásit ani jedním z možných způsobů, tedy číslem občanského průkazu či pasu, přes bankovní nebo elektronickou identitu ani přes datovou schránku.

Statistický úřad zaznamenal první problémy okolo 6:00 ráno, ještě předtím stihli lidé odeslat několik tisíc formulářů. ČSÚ systém pozastavil v 8:15 a několik hodin pracoval na nápravě, kvečeru byl formulář znovu dostupný. Statistici ujistili občany, že data z formulářů se ukládají na zabezpečených serverech a nehrozí, že by se k nim někdo dostal.

"Za výpadek se omlouvám a mrzí nás o to více, že jsme formu on-line sčítání propagovali jako zásadní, což ale stále trvá," prohlásil Rojíček. "Je to neuvěřitelné, já tomu nerozumím. Vyzval jsem pana ředitele, aby okamžitě informoval občany, co se děje. Aby šel do médií. A v pondělí na vládu ať nám předloží, jak vybral firmu a ať nám předloží kopii smlouvy, kterou podepsal," řekl České televizi Babiš.

Dnešní problémy s on-line sčítáním jsou podle odborníků s ohledem na délku příprav překvapivé a zvýraznily dlouhodobé problémy státu se systémy IT. Přetížení systémů je podle nich překvapivé už jen s ohledem na to, že na přípravu byl dostatek času. Navíc jde v případě Českého statistického úřadu o instituci, která zodpovídá i za sčítání voleb, upozornili.

Opoziční politici kritizovali vládu, že při podobných projektech opakovaně selhává. Připomněli problémy se systémem pro prodej nových elektronických dálničních známek či začátek registrace na očkování proti koronaviru.

Formulář lze během následujících dvou týdnů vyplnit na webu www.scitani.cz nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Ti, kteří se do 9. dubna nesečtou on-line, budou od 17. dubna do 11. května vypisovat papírové tiskopisy. Dostanou je na většině pošt nebo od sčítacích komisařů. Náklady na letošní sčítání včetně přípravy a vyhodnocení mají podle dřívějších informací dosáhnout 2,23 miliardy korun.

Lidé při sčítání vyplňují údaje o bydlení, domácnosti či vzdělání. V části o osobách se zadává obvyklé bydliště i bydliště po narození, zaměstnání, škola či dojíždění. Podle ČSÚ by se do kolonek měl zapsat obvyklý stav, ne dočasné změny kvůli nynější epidemii koronaviru. Formulář obsahuje také dotaz na víru a národnost, odpověď ale není povinná.

Sčítání se koná každých deset let. V ČR je povinné pro všechny obyvatele i cizince. Údaje musí odeslat také Češi, kteří žijí v zahraničí, ale mají v Česku trvalý pobyt.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 19:00 2°C

Celá předpověď